Slovinský jazdec tímu UAE Emirates zvíťazil pred Austrálčanom Michaelom Matthewsom a domácim Francúzom Davidom Gauduom.

Hoci sa išla najdlhšia etapa v 109. ročníku pretekov na 219,9 km, hneď od jej štartu v Binche sa poriadne útočilo. Na "svedomí" to mal predovšetkým doterajší líder priebežnej klasifikácie Wout Van Aert, ktorý v žltom drese od začiatku jazdil na čele pelotónu a diktoval vysoké tempo. Okamihy, keď si Belgičan dovolil nakrátko poľaviť, využilo niekoľko skupiniek cyklistov na pokusy o únik. Všetkých odídencov "pochytal" Van Aert, až on sám za pomoci tímového kolegu Stevena Kruijswijka vytvoril najdôležitejší únik dňa. Dostal sa doň 147 km pred cieľom spoločne s Quinnom Simmonsom a Jakobom Fuglsangom . Ďalší jazdci Jumbo-Visma kazili prácu hlavného balíka, v ktorom figuroval aj Sagan.

Neskôr sa pelotón prestal naháňať za vedúcou trojicou, na čele postihol technický problém Van Aerta. Dva body na horskej prémii Côte des Mazures (2 km, 7,6%) získal Simmons, jeden bod si pripísal Fuglsang. Van Aert si stihol vymeniť bicykel a okamžite sa vrátil do úniku. Tesne pred rýchlostnou prémiou mal aj Sagan technický problém, ktorý mu zabránil bojovať o body do súťaže o zelený dres. Plný počet dosiahol Van Aert a náskok na čele hodnotenia zvýšil na 61 bodov pred Fabiom Jakobsenom . Slovák klesol na piatu pozíciu, predstihli ho Jasper Philipsen i Magnus Cort Nielsen.

Krátko po prémii v úniku skončil Fuglsang a vpredu pokračovala už len dvojica. Tá vydržala pospolu po métu 30 km do cieľa, keď odpadol Simmons a rýchlo sa znižoval aj náskok Van Aerta. Na vrchole stúpania Côte de Montigny-sur-Chiers (1,9 km, 4,4%), kde získal jeden bod do vrchárskej súťaže, viedol už iba o štrnásť sekúnd pred hlavným poľom, ktoré sa približovalo nezadržateľne rýchlo. Doterajšieho lídra celkového poradia pohltilo jedenásť kilometrov pred cieľom. Van Aertovi už došli sily a začal zaostávať za pelotónom, súperilo sa tak aj o nového nositeľa žltého trička. Na záverečnom kategorizovanom stúpaní Côte de Pulventeux (0,8 km, 12,3%) bol prvý Saganov tímový kolega Alexis Vuillermoz, ktorý si pripísal dva body. Potom však "odpadol" a v krátkom, zato intenzívnom cieľovom stúpaní mal výhodnú pozíciu Pogačar. Najväčší favorit na celkové prvenstvo ju aj potvrdil, súperom nedal v šprinte do kopca šancu a zvlnenú etapu suverénne ukoristil.

Od začiatku to bolo bláznivé

"Zakaždým, keď zvíťazím na Tour, je to krajší a krajší pocit. Od začiatku etapy to bolo bláznivé, v úniku išli silní pretekári, pelotón to musel kontrolovať. Vo finiši však bol pelotón silnejší, stále som sa cítil dobre. Pred záverečným šprintom odviedli výbornú prácu moji tímoví kolegovia, najmä Rafal Majka, dostali ma do ideálnej pozície. Nebol to čistokrvný špurt, lebo už na predchádzajúce dva vrcholy sme šliapali naplno. Bolo to extrémne ťažké a hektické, ale zrejme som mal na konci najlepšie nohy a posledný výpad," povedal 23-ročný Slovinec v prvej televíznej reakcii. V boji o žltý dres vedie o štyri sekundy pred Američanom Neilsonom Powlessom, priebežne tretí Jonas Vingegaard z Dánska zaostáva o 31 sekúnd. "Som nesmierne šťastný, že som zvíťazil, všetko ostatné je bonus. Žltým dresom sa budem zaoberať v nasledujúcich dňoch," dodal Pogačar.

Sagan mal technické problémy

"Niekto mi zaplietol prehadzovač alebo sa mi niečo dostalo do kolesa, musel som si vymeniť bicykel, potom som to už nestihol na rýchlostnú prémiu. Došli sme do cieľa, ale záver bol úplne iný ako v roku 2017. Bolo to o dosť ťažšie, na konci som už nebol vpredu," povedal slovenský cyklista pre RTVS.