Momentky z 2. etapy Tour de France si pozrite vo FOTOGALÉRII!

Na 202,5 km dlhej rovinatej trase, ktorá viedla dánskymi cestami z Roskilde do Nyborgu, sa jazdec tímu Quick-Step Alpha Vinyl presadil v záverečnom špurte pred Belgičanom Woutom van Aertom (Jumbo-Visma) a Dánom Madsom Pedersenom (Trek-Segafredo). Slovák Peter Sagan v drese TotalEnergies bojoval v hromadnom špurte o prvenstvo, napokon finišoval na šiestom mieste. Na čelo celkovej klasifikácie sa dostal Van Aert, ktorý zobliekol zo žltého dresu krajana Yvesa Lampaerta.

Jakobsen slávil premiérové etapové víťazstvo na TdF. Dvadsaťpäťročný pretekár cítil v cieli obrovské zadosťučinenie, pred dvoma rokmi utrpel po páde vážne zranenia, po ktorých sa dlho zotavoval. "Po tom zranení tom bol pre mňa dlhý proces, nebolo jednoduché vrátiť sa späť. Teraz som zvíťazil a je to úžasný deň. Ďakujem všetkým ľuďom, ktorí mi pomáhali, aby som tu mohol dnes byť. Môj tím ma držal v dobrej pozícii vpredu, Morkov mi špurt skvele rozbehol, Sagan bol vedľa mňa, až do finišu sme zostali v nádejnej pozícii. V záverečných metroch som nabral rýchlosť a som rád, že mi to vyšlo. Vyzeralo to jednoducho, ale nohy ma poriadne bolia," vyznal sa v cieli šťastný víťaz. Aj druhá etapa sa tak stala korisťou stajne Quick-Step Alpha Vinyl, úvodnú časovku vyhral Lampaert.

Po úvodnej časovke jednotlivcov nasledovala prvá klasická etapa, v ktorej dopriali organizátori pretekárom päť hodín v sedle, navyše pri pobreží, kde podmienky znepríjemňoval vietor. Etapa bola šitá pre šprintérov, zahrňovala iba tri krátke stúpania, aj to iba v prvej polovici dňa, druhá polovica bola prakticky rovná. Hneď po ostrom štarte sa vpredu vyformoval štvorčlenný únik, v ktorom sa ocitli Dán Magnus Cort Nielsen (EF Education – Easypost), Nór Sven Erik Byström (Intermarché - Wanty) a Francúzi Cyril Barthe a Pierre Rolland (obaja B&B Hotels – KTM). Cort Nielsen vyhral všetky tri horské prémie a pripísal si tri body, čo mu zabezpečilo, že sa ako prvý obliekol do bodkovaného dresu pre najlepšieho vrchára. Rolland a Barthe sa po neúspechu na prvých dvoch prémiách odpojili od vedúcej skupiny a zaradili sa do "balíka". Vedúce severské duo si vypracovalo na čele pred pelotónom približne trojminútový náskok.

Na prvej šprintérskej prémii v Kalundborgu si Byström bez boja došiel po 20 bodov. V balíku najrýchlejšie špurtoval Caleb Ewan (Lotto–Soudal), ktorý si za 3. miesto pripísal 15 b., za ním prešiel prémiu Van Aert, Sagan za 5. miesto získal do bodovacej súťaže prvých 11 bodov. Vedúcej dvojici postupne dochádzali sily, 59 km pred cieľom pelotón pohltil Corta Nielsena. Necelých 41 km pred cieľom prišiel prvý pád, na zemi sa ocitli Martijn Tusveld, Patrick Konrad i Krists Neilands, ale dokázali pokračovať. Presne 44 km od cieľa dostal defekt Aleksandr Vlasov (Bora), aj s pomocou tímového kolegu sa dotiahol späť do balíka. Únik dňa bol zlikvidovaný 31,5 km pred cieľom, Byströma dostihol pelotón a pokračovalo sa pohromade. Nóra mohlo tešiť červené číslo - cena pre najbojovnejšieho jazdca etapy. Následne rozčesol balík na niekoľko skupín pád, na ktorý doplatil Rigoberto Uran (EF Education–EasyPost).

V závere pelotón prešiel po dvoch z najdlhších visutých mostov na svete (6,8 km a 6,6 km) ponad Baltské more, na ktorých jazdci museli bojovať s nepríjemným bočným vetrom. Na širokom moste Storebaelt prišiel hromadný pád, po ktorom sa dvíhali zo zeme desiati jazdci, medzi nimi Lampaert v žltom drese či Anthony Turgis (TotalEnergies). Hoci sa Lampaert vyhol zraneniu, čakalo ho náročné doťahovanie sa do hlavnej skupiny, pomohol mu k tomu Michael Morkov. Sagan jazdil v prednej časti, pri sebe mal stále niekoľko tímových kolegov, hlavnú skupinu ťahali najmä Jumbo-Visma a BikeExchange - Jayco. Etapa vyvrcholila v uliciach Nyborgu, 2,2 km pred cieľom prišlo k hromadnej kolízii na chvoste hlavnej skupiny, ktorej sa však vyhli favoriti dňa. Zo záverečnej dlhej ľavotočivej zákruty vyšpurtoval do cieľovej rovinky na prvom mieste Pedersen, no spoza neho zaútočil v pravom čase Jakobsen a došprintoval si po etapový triumf. Sagan finišoval na šiestej pozícii.

Nedeľná tretia etapa bude poslednou na dánskom území. Rovinatá, 182 km dlhá trasa povedie z Vejle do Sönderborgu a mala by opäť patriť šprintérom.