Detaily etapy si pozrite TU!

Obhajca titulu je po druhom víťazstve za sebou aj nový majiteľ bodkovaného dresu vedúceho muža vrchárskej súťaže. O celkový triumf ho za normálnych okolností môže pripraviť už iba pád alebo defekt.
      
Krátko po štarte etapy sa z pelotónu odtrhla trojica v zložení Matej Mohorič (Bahrain-Victorious), Sean Bennett (Qhubeka NextHash) a Christopher Juul-Jensen (BikeExchange). Sto kilometrov pred cieľom sa k nej úspešne pripojili Francúzi Pierre-Luc Perichon (Cofidis, Solutions Crédits) a Julian Alaphilippe (Deceuninck-QuickStep). Na prvej zo štvorice horských prémií Côte de Notre-Dame de Piétat (4. kategória, 5,6%, 2,6 km) bral bod Dán Juul-Jensen, na Côte de Loucrup (4. kategória 7%, 2 km) Alaphilippe. Úradujúci majster sveta a víťaz úvodnej etapy rozhodol vo svoj prospech aj šprintérsku prémiu.
      
Pelotón následne zlikvidoval niekoľko pokusov o atak a jazdci začali stúpať na Col du Tourmalet (kategória HC, 7,3%; 17,1 km). Tempo nevydržali Bennett ani Perichon, vpredu bojovali Alaphilippe s Mohoričom, ktorých napokon pohltila skupina prenasledovateľov okolo Davida Gaudua (Groupama-FDJ). Tá sa postupom času stále viac scvrkávala, z dvojice na čele bol na Tourmalete prvý Pierre Latour (TotalEnergies).
      
Do poslednej horskej bitky ročníka, záverečného stúpania do Luz Ardiden (kategória HC, 7,4 %, 13,3 km) nastúpil s pätnásťsekundovým náskokom Gaudu, no deväť kilometrov pred cieľom zmizol v pelotóne. Na kľukatej ceste zviedla boj o vavríny skupina favoritov v zložení Sepp Kuss (Jumbo-Visma), Pogačar, Vingegaard, Carapaz a Enric Mas (Movistar). Slovinec predstihol Vingegaarda s Carapazom o dve sekundy.