Rodák z mestečka Hillerselev na severe Dánska sa premiérovo predstavil na Tour de France už vlani. Po odstúpení jeho tímového kolegu Primoža Rogliča bol jediný, kto dokázal konkurovať víťaznému Tadejovi Pogačarovi, no napokon z toho bolo „len“ druhé miesto. Tento rok sa však karta obrátila, Vingegaard nedal obhajcovi vlaňajšieho triumfu žiadnu šancu a po Bjarneovi Riisovi, ktorý ovládol TdF v roku 1996, sa stal len druhým dánskym cyklistom, ktorému sa to doteraz podarilo.

Jonas sa pritom k cyklistike dostal úplnou náhodou. Ako väčšina chlapcov v Dánsku, začínal s futbalom, no jeho otec usúdil, že je naň príliš malý. „Jedného dňa štartovala našom meste etapa Okolo Dánska, kde sa boli s otcom pozrieť, a bolo rozhodnuté. Bude z neho cyklista. Ihneď si tento šport zamiloval,“ prezradila Vingegaardova matka. Pre chudého chlapca však bolo čoraz náročnejšie jazdiť na rovinách, bojovať so súpermi vo vetre a neskôr v šprintoch. Napriek tomu hlavu nevešal. Zistil totiž, že akonáhle sa cesta zdvihne, tak je od všetkých o level vyššie. Vrchársky talent bol uňho prirodzený.

Rodičia však z neho nechceli mať profesionála hneď, a tak mladý Jonas ešte pred štyrmi rokmi popri cyklistike pracoval v rybej továrni. „Nie je správne byť profesionál od mladého veku, musíte byť chvíľu obyčajný človek, pracovať a naučiť sa pravidlá a štruktúru, ako najlepšie využiť deň,” hovorili vtedy rodičia na margo svojho syna, ktorý deň čo deň od šiestej ráno do jedenástej spracovával ulovené ryby. Musel ich vyčistiť, narezať a dať do ľadu. „Pre cyklistov to nebola ideálna práca. Hodiny som bol na nohách v studenej miestnosti a urobil som množstvo drepov. Bolo však dobré zarobiť si na živobytie a zistiť, že šport je privilégium a nedostal som ho zadarmo,” spomína Vingegaard.

Práca v rybej továrni išla bokom až v roku 2018 po ponuke od profesionálneho tímu Jumbo-Visma. Prvé úspechy nenechali na seba dlho čakať. V auguste 2019 zvíťazil Jonas v etape na pretekoch Okolo Poľska, a práve od tohto triumfu môžeme hovoriť o plnom rozbehnutí jeho kariéry. Do pozornosti širšej športovej verejnosti sa dostal presne pred rokom, kde išiel v úlohe horského domestika pre Primoža Rogliča. A ďalej už tento príbeh poznáte...

Uvažoval nad bedmintonom

Rozhodnutie oddať sa naplno cyklistike zamotal v prípade Jonasa Vingegaarda aj bedminton. Dánsky supertalent nedá na tento šport dopustiť a dodnes vraví, že po cyklistickej kariére by sa k nemu rád vrátil.

Výnimočný zjav

Dánska cyklista je dlhodobo veľmi silná a produkuje hviezdy svetového formátu. Vingegaardov vrchársky talent je však výnimočný, pretože táto severská krajina doteraz skôr produkovala kvalitných klasikárov, tempárov a šprintérov. Dánsko je totiž krajinou roviny a mora, ktorého najvyšší kopec Møllehøj má len 171 metrov.