Aby bolo jasné, na Dánsko nepadla voľba náhodou. Okrem miliónov v kase organizátora najprestížnejších pretekov na svete, je táto severská krajina v hre aj z iného dôvodu – pre ľudí v nej je bicykel zmyslom života.

Možnosť privítať najlepších pretekárov planéty v úvode Tour de France, a odpáliť tak najväčšiu cyklistickú párty na svete, je mimoriadne prestížna záležitosť. Kým cieľ je od roku 1975 pevne ukotvený na Champs-Élysées v Paríži, miesta štartu sa z času na čas menia. Dánsko sa stalo len desiatou krajinou, ktorej sa tejto pocty dostalo, pričom v minulosti sa z rovnakého privilégia tešili v Holandsku, Belgicku, Nemecku, Luxembursku, Anglicku, Švajčiarsku, Írsku, Španielsku a v Monaku.

Vo všetkých spomínaných krajinách prepuklo po usporiadaní niekoľkých úvodných etáp doslova šialenstvo. Najmä z toho dôvodu bola Kodaň a zopár ďalších dánskych miest ochotné zaplatiť v prepočte dokopy viac než 12 miliónov eur , aby dostali právo odštartovať bitku o cyklistický grál. Mimochodom, Dánsko s veľkými pretekmi už skúseností majú. V roku 2011 hostilo majstrovstvá sveta a o rok neskôr tam štartovalo Giro d´Italia.

Voľba spoločnosti A.S.O, ktorá Tour de France organizuje, teda nebola náhodná, pričom vo výbere utvrdil jej ľudí aj fakt, že pre Dánov je cyklistika súčasťou každodenného života. „Bicykle a všetko s nimi spoločné milujeme, je to náš životný štýl,“ povedala nám sympatická štyridsiatnička Margrethe, ktorú sme elegantne oblečenú sediac v sedle dvojkolesového tátoša pristavili na ceste z práce. Jej slová potvrdzuje aj fakt, že deväť z desiatich Dánov vlastní bicykel, na ktorom jazdia deti i dospelí, pričom cieľom cesty je škola, práca alebo pláž. Po celom štáte je asi 12-tisíc kilometrov cyklotrás a na niektorých z nich sa z času na čas objaví aj princ Frederik či premiér Lars Lökke Rasmussen. Okrem toho cyklistika významne zlepšila klímu krajiny dánska vláda vyhlásila rok 2022 za rok cyklistiky.

Aby toho nebolo málo, Kodaň, kde sa pôjde dnešná prvá etapa v podobe časovky, bola nedávno vyhlásená za cyklisticky najprívetivejšie mesto na svete. Podľa prieskumu až 44 percent ciest cyklistov smeruje do zamestnania a celkovo je v dánskej metropole registrovaných 673-tisíc bicyklov, pričom už v roku 2016 ich bolo viac ako áut. Odmenou za toto všetko sú tri etapy slávneho cyklistického karnevalu. Najskôr sa pôjde v Kodani 13-kilometrová časovka, o deň neskôr príde na rad bezmála dvestokilometrová etapa z Roskilde do Nyborgu po pobreží okolo fjordov a s finišom po prejazde 18 kilometrov dlhého visutého mostu, ktorý je najdlhší v Európe. Na záver čaká cyklistov na dánskych cestách 182-kilometrová štreka z Vejle do Sonderborgu, aby sa následne už presunuli do Francúzska.

Kde všade už TdF štarovala

1954 Amsterdam (Hol.)
1958 Brusel (Belg.)
1965 Kolín (Nem.)
1973 Haag (Hol.)
1975 Charleroi (Bel.)
1978 Leiden (Hol.)
1980 Frankfurt (Nem.)
1982 Bazilej (Švaj.)
1987 Západní Berlín (Nem.)
1989 Luxemburg (Lux.)
1992 San Sebastian (Šp.)
1996 Hertogenbosch (Hol.)
1998 Dublin (Ír.)
2002 Luxemburg (Lux.)
2004 Liege (Bel.)
2007 Londýn (Ang.)
2009 Monako
2010 Rotterdam (Hol.)
2012 Liege (Bel.)
2014 Leeds (Ang.)
2015 Utrecht (Hol.)
2017 Düsseldorf (Nem.)
2019 Brusel (Bel.)