Zoznam favoritov na celkové víťazstvo je širší a rozhodovať sa bude pravdepodobne až v treťom týždni plnom horských skúšok a so záverečnou individuálnou časovkou na 17,4 kilometrov vo Verone. Spomedzi favoritov na zisk slávneho "maglia rosa" sa pripisujú najväčšie šance Ekvádorčanovi Richardovi Carapazovi a jeho tímu Ineos Grenadiers, ktorý vyhral predchádzajúce dve edície. Ich víťazi Egan Bernal a Tao Geoghegan Hart tentokrát neštartujú a chýbať budú aj dominantní Slovinci Tadej Pogačar a Primož Roglič. Carapaz vyhral podujatie pred nimi v roku 2019 ešte v drese Movistaru a vlani získal olympijský titul, no v tejto sezóne pretekal naposledy v závere marca.

Na Okolo Katalánska obsadil celkové druhé miesto za Kolumbijčanom Sergiom Higuitom z Bory a následne zvolil radšej vysokohorskú prípravu. "Cieľ, ktorý som si na tento rok dal, je pokúsiť sa vyhrať druhú Grand Tour. Veľa som o tom premýšľal a teraz som na štarte prvej šance. Myslím si, že moja príprava prebiehala celkom dobre, takže do prvej Grand Tour idem pozitívne naladený," citovala ho agentúra AP. Okrem neho sú v štartovom poli ďalší dvaja víťazi Gira. Domáci Vincenzo Nibali (Astana) vyhral v rokoch 2013 a 2016 a Holanďan Tom Dumoulin (Jumbo-Visma) v roku 2017.

Ďalším adeptom na triumf je Portugalčan Joao Almeida. Dvadsaťtriročný pretekár stajne SAE team Emirates ukázal svoj "Grand Tour" potenciál pred dvoma rokmi práve v Taliansku, keď 15 dní nosil ružový dres a nakoniec obsadil 4. miesto. Vlani bol šiesty. "Richard je jeden z najlepších pretekárov a je hlavný favorit. Som sebavedomý, ale nie príliš. Mám dobrú sezónu a necítim veľký tlak, skôr zodpovednosť. Mám so sebou sedem chalanov na to, aby sme pracovali pre jeden cieľ. A ja pre to spravím všetko," uviedol.