Počas nedeľňajšieho 118. ročníka pretekov Paríž – Roubaix, ktoré pre ich mimoriadne náročný profil a jazde po „mačacích hlavách“ prezývajú aj Peklo severu, bude mať trojnásobný majster sveta možno slzy na krajíčku. Pôjde totiž o jeho rozlúčku s Borou-Hansgrohe, v ktorej drese odpedáloval do dnešného dňa 348 pretekov (vrátane MS, ME a majstrovstiev SR) a zaknihoval 29 triumfov. „Posledných päť sezón patrili nepochybne k mojim najlepším, prežil som počas nich mnoho výnimočných momentov,“ povedal pred časom Peter Sagan, ktorý v Bore zarábal 5 miliónov eur ročne.

Ako si Sagan počínal na pretekoch Paríž - Roubaix v minulosti, si pozrite na FOTO v GALÉRII

Na jeho slová zareagoval zakladateľ nemeckej značky Willi Bruckbauer: „To, že malý tím ako je ten náš, bol schopný pred piatimi rokmi podpísať úradujúceho majstra sveta nebolo len splneným snom. Pre mňa to bola senzácia a najlepšia vec, ktorá sa mohla stať tímu aj sponzorovi. S Petrom sme zažili významné športové úspechy a nezabudnuteľné momenty. Bol pre nás inšpiráciou a skvelým ambasádorom. Napriek tomu sa nikdy nezmenil a zostal skromný a priateľský.“

Obrovský prínos žilinského rodáka pre nemecký tím vyzdvihol aj jeho prvý tréner. „Pred piatimi rokmi bola Bora v profipelotóne nováčikom, ostatní sa na ňu pozerali s nadhľadom. Postupom času sa však najmä vďaka Saganovým bodom stala plnohodnotným a ambicióznym tímom so silným zložením, ktorý v súčasnosti konkuruje najlepším,“ povedal pre Šport24.sk Peter Zanický.

A čo všetko mladší z bratského dua Saganovcov vo farbách nemeckej stajne dokázal? Medzi spomínaných 29 triumfov sa sem radí jeho tretí titul majstra sveta z roku 2017, päť etapových víťazstiev na Tour de France, dve na Giro d´Italia, či triumf spred troch rokov na svetoznámej jednorázovke Paríž-Roubaix. Podarí sa Saganovi, u ktorého sa podľa vlastných slov pri myšlienke na túto monumentálnu klasiku spája láska s nenávisťou, na tento triumf zajtra nadviazať? „Ak máte šťastie, sú to skvelé preteky. Ale ak ho nemáte, môže to byť dlhý a náročný boj. Pozrite sa na zoznam víťazov, je ich veľa a takmer v každom roku vyhral niekto iný. Buď uspeli so šťastím alebo práve v ten deň mali najlepšie nohy,“ zamyslel sa v rozhovore pre belgickú agentúru Peter Sagan, ktorý bude od nového roka obliekať dres francúzskeho tíme TotalEnergies.

Saganove čísla v Bore

348 pretekov
29 víťazstiev
25 miliónov eur zarobil
5 sezón
5 etapových víťazstiev na TdF
2 triumfy v bodovacej súťaži na TDF
2 etapové víťazstvá na Gire
1 triumf v bodovacej súťaži na Gire
1 titul majstra sveta