Šiestym prvenstvom by mohol vyrovnať nemeckého rekordéra Erika Zabela. "Milujem víťazstvá, ale niekedy vyhráte a niekedy prehráte. Platí to v živote aj v športe. Snažím sa predovšetkým podať najlepší výkon a najpodstatnejšie je, aby som sa pritom aj zabával," povedal trojnásobný majster sveta v rozhovore pre špecializovaný web Cycling News.

TIETO FOTO pred Tour de France nechcel vidieť žiadny Slovák: Saganove víťazstvá v ohrození!

Najväčšími konkurentmi Sagana v boji o zelený dres by mali byť v tomto roku Austrálčan Michael Matthews a Kolumbijčan Fernando Gaviria. Obaja vynikajú rovnako ako žilinský rodák všestrannosťou a sú mimoriadne rýchli v koncovkách etáp. Napriek tomu slovenský cyklista verí, že ich dokáže zdolať. "Nie som čistokrvný špurtér ako Kittel, Cavendish alebo ďalší, ale viem vyhrávať v odlišných typoch etáp. Myslím si, že dokážem byť stále vpredu a dostávať sa do najlepšej päťky. Podarilo sa mi to v každom vystúpení na Tour de France," poznamenal.

Na Tour de France sa Sagan naladil víťazstvom v národnom šampionáte.
Na Tour de France sa Sagan naladil víťazstvom v národnom šampionáte.
Zdroj: Martin Domok

RTVS je pripravená na saganomániu: Pozrite, aké novinky si pre vás pripravila!

Prechádzajúci ročník "Starej dámy" sa skončil pre Sagana predčasne. Víťazstvom v tretej etape ukázal výbornú formu, ale o deň neskôr ho diskvalifikovali - v súboji na cieľovej rovinke totiž podľa rozhodcov nedovolene atakoval Marka Cavendisha a arbitri ho následne vylúčili. Britský cyklista takisto nemohol pokračovať ďalej, pretože si pri páde zlomil lopatku. "Je to minulosť. Stalo sa to, čo sa stalo. Po Tour de France som sa vrátil oddýchnutejší aj čerstvejší a dosiahol som niekoľko víťazstiev. Zároveň som mal najlepšie prázdniny živote, keďže som strávil júl na lodi s rodinou a kamarátmi," zhodnotil Sagan.

Vo všetkých piatich edíciách Tour, v ktorých Peter Sagan prišiel do cieľa, nazbieral viac ako 400 bodov a súperov pokoril rozdielom triedy. Organizátori druhých trojtýždňových pretekov sezóny preto v roku 2015 zmenili bodovací systém s cieľom zatraktívniť súboje o zelený dres. Zatiaľ však dvadsaťosemročný Slovák v tejto súťaži nenašiel premožiteľa. Podľa súčasných pravidiel dostanú víťazi rovinatých etáp 50 bodov, vo zvlnenej šiestej etape a v deviatej etape s dlažobnými kockami sa bude rozdávať v cieli maximálne 30 bodov. Víťazi etáp s kopcovitým profilom a individuálnych získajú iba 20 bodov. Zabudnúť nemožno ani na bodovanie na rýchlostných prémiách počas jednotlivých etáp.

Mohlo by vás zaujímať: