Okolo slovenského cyklistu bolo v poslednom roku rušno. Dlhé mesiace sa v médiách písalo o jeho konci v Bore-Hansgrohe, ktorý napokon aj prišiel, Sagan odišiel do francúzskeho tímu TotalEnergies. Hoci tento tím nepatrí do kategórie WorldTour, Tourminátorovi to neprekáža a je odhodlaný zbierať úspechy.

„Nebojím sa toho, že som zabudol vyhrávať. Na začiatku kariéry som sa naučil jednu vec, ktorou sa riadim dodnes: ak zostanete sústredení, úspech príde. Musíte mať pevnú vôľu a výdrž, tie mi však nechýbajú. Keď nevyhrám dnes, nevadí, urobím maximum, aby som vyhral zajtra,“ tvrdí Sagan v rozhovore pre francúzsky denník L‘Equipe.

Pred pôsobením v Bore-Hansgrohe hájil Sagan farby stajne Tinkoff (2015-2016), 31-ročný cyklista teraz priznal, že v minulosti rozmýšľal nad koncom kariéry. Sagana vtedy trápili zdravotné problémy aj pretrénovanosť.

„Jediný raz, keď som rozmýšľal nad koncom kariéry, bolo na konci roka 2015. Mal som problém s kolenom aj bedrovým kĺbom, bol som pretrénovaný a pred začiatkom novej sezóny som to už nezvládal. Mal som toho plné zuby, chcel som skončiť. Dal som sa však dokopy a vrátil sa späť. V ďalších rokoch som vyhral Okolo Flámska či Paríž-Roubaix, získal som zelený dres na Tour de France a pridal ďalší titul majstra sveta. Som tu aj teraz, nikam sa nechystám,“ hovorí Sagan.

Pred začínajúcou sezónou mal na stole okrem ponuky z TotalEnergies aj lukratívnejšie ponuky. Sagan však kývol tímu z druhej ligy, ktorý mu splnil jeho prianie priniesť si so sebou svojich ľudí – brata Juraja, domestikov Daniela Ossa a Macieja Bodnara, ale aj športového riaditeľa Jána Valacha či svojho manažéra. Názory ostatných na rozhodnutie pridať sa k TotalEnergies či na jeho výkony Sagana netrápia.

„Nezaujíma ma, čo si myslia druhí ľudia. Keď začnete prikladať váhu názorom druhých ľudí, môže to byť pre vás deštruktívne. Netrápim sa tým. Život ma naučil spoliehať sa hlavne sám na seba,“ dodal slovenský cyklista.