Nadviazal tak na bronzovú medailu z Ria 2016: "Dojmy sú úžasné. Zázraky sa síce dejú, toto je však veľký zázrak. Samozrejme, systematicky som sa naň pripravoval, ale to asi každý športovec, ktorý tu je. Každý parašportovec má za sebou veľmi ťažký príbeh, väčšina z nás prišla k zraneniu úrazom, každý z nás sa musel postaviť na nohy a prekusnúť osud," povedal pre paralympic.sk.

Po titule majstra sveta v cestných pretekoch v portugalskom Estorile pridal Kuril triumf aj na paralympiáde: "V uplynulých rokoch som mal smolu na zranenia, bolo to strašne ťažké. Človeku pribúdajú roky, po vyše 20-tich sezónach športuje už tak monotónne. Možno si niekedy aj prestáva veriť. Ale musel som veriť, prišlo Tokio a je to tu. Rozložil som si to veľmi dobre, som už veľmi skúsený, bol som perfektne pripravený. Tie pocity sú nevyčísliteľné..."

Patrik Kuril.
Patrik Kuril.
Zdroj: Roman Benický, SPV

Dve stúpania, z toho jedno ostrejšie a množstvo zákrut - taká bola stručná charakteristika okruhu Fudži Speedway, ktorý vybrali organizátori na preteky paracyklistov v časovke. Metelka s Kurilom v kategórii C4 a Ondrej Strečko (C5) absolvovali osemkilometrový okruh štyrikrát. Po prvom okruhu sa usadili na vedúcich pozíciách obaja slovenskí reprezentanti - Metelka bol prvý, Kuril druhý. V cieli bolo poradie napokon opačné. "Prvý okruh, začiatok býva pre mňa najťažší. Postupne som sa však rozbiehal. Nechcel som počuť ani slovo ako som na tom. Nevnímal som nič okolo seba, netušil som, na čo bude môj výkon stačiť. Dúfal som, že možno sa podarí bronzová medaila, no zlato je pre mňa krásnym šokom," vyznal sa Kuril. "Obetoval som tomu všetko. Prípravu, izoláciu, aby som sa s nikým nestretával. Ani na preteky som nechodil. No že zvíťazím, o tom som dosiaľ mohol len snívať," dodal šťastný víťaz.

Paracyklista Jozef Metelka po úspechoch na dráhe skompletizoval na PH 2020 svoju zbierku na cenný kov každého lesku. "Cestu som špeciálne netrénoval. Zameriaval som sa najmä na dráhu. Som šťastný, že sa mi podarilo druhé miesto," povedal pre paralympic.sk. Pre Metelku je to už šiesta paralympijská medaila v kariére (3-2-1).