„Cyklistika je chudobný šport, pretože je závislá na podpore od firiem a od ich biznisu. Ak sa Tour de France tento rok zruší, tak to bude katastrofa,“ povedal Uran pre web kolumbijskej cyklistickej federácie. „Starú dámu“ sice preložili na koniec augusta, ale pri momentálnom stave si nikto nemôže byť ničím istým, ani tým, že sa preteky naozaj pôjdu.

„Z tých 18 tímov World Tour by mohli prežiť tak tri, ostatných čaká naozaj ťažká budúcnosť. Momentálne máme len tri ekonomicky silné stajne. Naviac, v súčasností je len pár obchodných smerov, v ktorých sa firmám po svete darí. Ak to pôjde aj naďalej takto, tak príde kríza. No a keď firmy potrebujú škrtať, tak začnú s ich marketingovými plánmi, čo bude mať dopad na cyklistiku,“ vykreslil čierny scenár kolumbijský jazdec.

Rigoberto je vcelku úspešný jazdec. Skončil v celkovej klasifikácii druhý na Tour de France (2017), dvakrát druhý na Gire a má aj olympijské striebro z Londýna 2012. Napriek tomu sa a jeho dotkli problémy jeho tímu. Jemu, ďalším jazdcom a zamestnancom zrazili mzdy o 40%. „Pre všetkých je to teraz komplikovane. V mojom prípade premýšľam viac o iných veciach, ale ostatní sú v inej situácii. Napríklad Dani Martinez alebo Sergio Higuita podpísali kontrakty a mali smelé plány na najbližšie dva roky. Možno kúpili dom pre svoju mama a naraz toto: kontrakty musia byť zredukované a mnoho ľudi prepustených. Ja už mám plány, čo budem robiť po kariére, ale musí to byť naozaj ťažké pre tych, ktorí len začínajú,“ povedal 33-ročný jazdec.

Podľa Urana bude návrat do zabehnutých koľají ťažký a dúfa, že sa nájde vakcína, ľudia budú mať opäť prácu a svetová ekonomika bude rásť. „Mali by sme z toho poučiť a viac si vážiť, že môžeme vyjsť na ulicu, ísť na pivo alebo cestovať,“ zamyslel sa Uran, ktorému prišla dlhšia pauza vhod. Na Vuelte si zlomil lopatku, kľúčnu kosť i rebrá a prepichol pľúca. Po sedemhodinovej operácii mu doktori povedali, že je šťastný človek, lebo to prežil. Napriek tomu chce absolvovať ďalšie sezóny v sedle. „Ak budú od nás chcieť, aby sme pokračovali v zime a chlade, tak budeme jazdiť v chlade. Záleží tiež na tom, či budeme môcť cestovať , či budem môcť opustiť Kolumbiu a odletieť do Európy... Stále trénujem, ale šport je teraz na druhej koľaji. Teraz nič nie je isté,“ uzavrel Uran.