Sagan má na konte tri majstrovské tituly, rovnako ako štyria ďalší bývalí cyklisti. Na majstrovstvá sveta sa naladil pretekmi Okolo Slovenska. Hoci nevyhral ani jednu etapu, zobral zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže aj žltý pre víťaza celkového poradia. „Peťo ukázal dobré nohy a ide do formy pred majstrovstvami sveta. Jeho víťazstvo na Okolo Slovenska je dobrý signál,“ uviedol po Saganovom víťazstve športový riaditeľ Bory-Hansgrohe Ján Valach.

Saganovi rivali v minulosti pred dôležitými pretekmi študovali trať, Tourminátor to nerobil, teraz však urobil zmenu. „Urobili sme si prehliadku trate, je veľmi technická,“ tvrdí Valach. Dodal, že ide o dva okruhy, jeden dlhší a jeden kratší v meste. „Kopce nie sú prudké, ale jazdia sa z brzdy, takže treba byť neustále vpredu. Navyše sa bude jazdiť aj po kockách, takže to bude rýchle a bude sa bojovať do poslednej minúty,“ dodáva.

Saganove majstrovské tituly

2015 – Richmond (USA)
2016 – Doha (Katar)
2017 – Bergen (Nórsko)

Štvrtý titul, ktorý by znamenal historický úspech, má v hlave aj samotný Sagan. „Myslím na to. Môžem si zaistiť miesto v histórii majstrovstiev sveta. Zvyčajne sa nesústredím na rekordy, ale od tretieho titulu myslím neustále na štvrtý. Tohtoročná trať v Belgicku mi sedí,“ hovoril trojnásobný majster sveta. Preteky svetového šampionátu sú pre neho špeciálne. „Neexistujú žiadne iné preteky, ktoré by mi boli také blízke. Neviem to presne vyjadriť, ale pocity, aké človek zažije tam, sa mu inde nedostanú. Vždy to bol môj najväčší cieľ v sezóne. Ľutujem len preteky v roku 2019, príliš som premýšľal o ich závere, veľa som čakal a všímal si ostatných,“ vyhlásil Sagan pre La Gazzetta dello Sport.

Sagan nepatrí medzi najväčších favoritov, spomínajú sa najmä mená ako Mathieu van der Poel či Wout van Aert. To však môže slovenskému cyklistovi sedieť, keďže nebude tak strážený, ako keby ho pasovali za najväčšieho ašpiranta na zlato. „Sagana nemožno vylúčiť z okruhu favoritov. Je to muž svetového šampionátu, pozná hodnotu titulu majstra sveta. Myslím, že bude v záverečnom boji o zlatú medailu. Je tu však hneď niekoľko pretekárov, ktorí budú schopní využiť okolnosti. Je to náročný okruh a nie je vylúčené, že rozhodnutie padne ešte na začiatku, keď sa niekto odtrhne a budeme mať nečakaného majstra sveta,“ vyhlásil belgický cyklista Philippe Gilbert.

Pomoc troch kolegov

Saganovi bude v Belgicku pomáhať trojica Juraj Sagan, Erik Baška a Patrik Tybor. „Peťo má super formu, ale majstrovstvá sú jednodňové preteky a na víťazstvo je potrebné aj šťastie. Peťovi by mala trať vyhovovať, dúfam, že mu pomôžeme čo najdlhšie,“ povedal Petrov brat Juraj. Preteky mužov elite sú na programe v nedeľu 26. septembra o 10:30.