Tento rok karty zamiešala výnimočná situácia a množstvo ľudí uprednostní domácu aktívnu dovolenku pred zahraničnými destináciami. To, že máme doma stále čo objavovať, je verejne známy fakt, ale to, ako sa na nové zaujímavé miesta dostať bezpečnou a zaujímavou cestou, je druhá stránka veci. Našťastie máme na Slovensku viac ako 13 000 km cyklotrás a vymoženosti modernej doby.

Papierová mapa patrí do múzea

Jediný dôvod, prečo by ste dnes mali používať papierovú mapu, je nostalgia. Aktuálne, podrobne spracované trasy s detailami všetkých zaujímavostí, fotogalériami a výškovým profilom je to, čo v papierovej podobe hľadať nebudete. Po tom, čoSlovenský Cykloklub roky značkoval tisíce kilometrov trás, ich spracoval do digitálnej podoby, ktorú nájdete na cykloportál.sk . Jednoduchý spôsob delenia podľa regiónov, druhu cyklistiky (cestná/MTB) a obtiažnosti vám perfektne poslúži pri plánovaní vašich budúcich cyklo-potuliek po Slovensku.

Papierová mapa patrí do múzea
Zdroj: Garmin

Telefón si nechajte na selfie.

Šľapať s telefónom v ruke, donekonečna zoomovať mapu a nakoniec rezignovať, lebo sa vám telefón vybil je tiež riešenie. Ak hľadáte pohodlnú a spoľahlivú alternatívu, doporučujeme vám cyklopočítač s mapovou navigáciu. Vodeodolný, s veľkou výdržou batérie a dobre čitateľným displejom. Navigovanie na adresné body odbočka po odbočke tak, ako to poznáte z auta. A to nielen po bežných cestách, ale aj po chodníkoch vhodných na cyklistiku v prírode. Navigácie majú v sebe väčšinou predinštalovanú cyklistickú mapu celej európy, ktorá obsahuje aj rôzne body záujmu (POI). Ak ste na úplne novom mieste, ktoré vôbec nepoznáte, cyklopočítač dokáže navrhnúť okružnú cyklotrasu so začiatkom a koncom v rovnakom bode. Urobí to na základe údajov miliónov cyklistov na celom svete. Takže môžete všade bicyklovať ako domáci jazdci.

Ak by ste si chceli stiahnuť nejakú trasu z cykloportálu, tak to nemusíte robiť doma zdĺhavo na počítači. Je to otázkou pár sekúnd. Po kliknutí na tlačidlo Connect sa vám trasa otvori v aplikácií Garmin Connect ( ak ju už máte nainštalovanú) do vášho smartfónu. Potom už len stačí ťuknúť na odoslať napríklad do cyklopočítača Edge Explore a ten zobrazí trasu na displeji a môžete vyraziť. Telefón si potom môžete uložiť do bezpečia vášho batohu. Upozornenie na hovory, textové správy a iné uvidíte priamo na displeji vášho cyklopočítača. Dokonca spolu s aktuálnymi informáciami o počasí a polohou prípadnych spolujazdcov. (Rôzne modely cyklopočítačov môžu mať rôzne funkcie)

Telefón si nechajte na selfie.
Zdroj: Garmin

Kto vám kryje chrbát na cestách?

Hustá cestná premávka vám môže spôsobiť aj väčšie problémy ako len bolesti hlavy. Obzvlášť ked ste na bicykli. Len pred pár rokmi sa zaujímavý nápad stal realitou. Hovoríme o cykloradare. Zariadení, ktoré vás upozorní na všetky autá ktorá sa ku vám približujú zo zadu. Do vzdialenosti 140 metrov rozozná vozidlá a rozlíši ich podľa rýchlosti, ktorou sa približujú. Tie potom vidíte ako približujúce sa body rôznej farby na vašom cyklopočítači alebo smartfóne. Model Varia RTL 515 má aj integrované zadné svetlo, ktoré sa rozosvieti, aby upozornilo vodičov na vašu prítomnosť. Čím rýchlejšie sa vozidlo približuje, tým intenzívnejšie Varia bliká. Zadné svetlo je viditeľné až do vzdialenbosti 1Km v úhle 220 stupňov. Tomu sa už hovorí viditeľnosť.

Bicykel prešiel od svojho vynájdenia v 18-tom storočí veľkým vývojom. Podstata dvoch kolies zostáva, ale s dobou sa mení aj celá cyklistika. Objavte moderné cyklistické smart prístroje na cyklo.garmin.sk