Slovenský cyklista poskytol rozhovor pre VeloNews, v ktorom sa, okrem iného, vrátil aj k náročným posledným sezónam. Nevyhli sa mu zranenia a opakovanie sa nakazil koronavírusom, ktorý mu nielen rozbil program prípravy, ale najmä ovplyvnil jeho výkonnosť.

„Bolo to naozaj šialené. Môžete sa pripravovať dva-tri mesiace, no potom ste chorý a desať dní sedíte doma. Dokonca je vám tak zle, že si nesadnete ani na trenažér. Ochoriete a musíte začať odznova. Ale nie je čas, pretože sezóna je v plnom prúde a ďalšie preteky sa blížia. Všetko vo vašom tele zrazu funguje inak, takže ste raz hore, raz dole a cítite sa depresívne,“ povedal otvorene Sagan a doplnil, že k úspechu, ktorý by ho nakopol, mu nepomohla ani realita v pelotóne, kde dominujú najmä mladí jazdci.

„Bol som zvyknutý, že pretekári vo veku 27 až 28 rokov vyhrávajú Tour, ale dnes to je inak. Úroveň sa každým rokom zvyšuje, mladí cyklisti sú čoraz profesionálnejší.“

Sagan stále verí, že môže dosiahnuť väčší úspech na niektorých z pretekov, a to napriek tomu, že v januári tohto roka oslávi 33 rokov. „Je pravda, že už nemám dvadsať rokov. Mám 32 rokov a mám syna. Na veci sa dnes pozerám s väčšími skúsenosťami a starnem. Nemyslím tým, že začínam byť nudný. Človek však v tomto veku nemôže robiť všetky veci, ktoré zvládol, keď mal dvadsať. Keď som bol mladší, hovorieval som, že nechcem byť v 30 rokoch stále na bicykli. Teraz mám po tridsiatke a stále pretekám.“

Slovák, ktorý momentálne pôsobí v tíme TotalEnergies, by po kariére chcel zúročiť dlhoročné skúsenosti z cyklistiky. „S menom, aké som si v cyklistike vybudoval, určite zostanem v tomto športe. Ešte neviem, na akej úrovni. Rozmýšľam však nad pozíciou manažéra WorldTour tímu alebo niečím podobným. Samozrejme, s takouto funkciou prichádza veľká dávka zodpovednosti,“ prezradil viac Sagan, ktorého to neťahá do slovenskej cyklistiky.

„Podporujem tím, v ktorom som vyrastal, máme aj zopár dobrých pretekárov. Založiť však tím na Slovensku v takej veľkosti, ako to urobil Alberto Contador v Španielsku, nebude fungovať kvôli sponzorským peniazom. Nevidím sa v slovenskej cyklistike ako Alberto v španielskej. Mám však veľa času o tom premýšľať,“ dodal Sagan.