Nové nariadenia od UCI by mali vstúpiť do platnosti od 1. apríla a cyklistom za ich porušenie hrozí dokonca diskvalifikácia. To, čo je dnes bežnou súčasťou pretekov, by sa čoskoro malo stať minulosťou. Určite mnohí z vás majú v živej pamäti, ako sa Peter Sagan počas náročných zjazdov posadil na rám svojho bicykla, aby mal lepšiu aerodynamiku alebo ako si počas únikov položil lakte na riadidlá, aby si dlhšie udržal vyššiu rýchlosť či na chvíľu oddýchol, keďže nebol chránený pelotónom, kde cyklisti takéto veci nemusia využívať.

UCI sa bráni tým, že ide o bezpečnosť a prevenciu pred ťažkými pádmi a jazdci okrem toho majú zodpovednosť voči tým, ktorí ich vnímajú ako svoje vzory. Profesionáli sú však z nových pravidiel naštvaní. „Je to nonsens. Sú iné faktory bezpečnosti, ktoré sú dôležitejšie a na ktoré by sa mali v UCI pozrieť a riešiť ich,“ povedal pre denník Marca víťaz Tour de France 2019 Egan Bernal. „Presne toto náš šport potrebuje na to, aby sa posunul ďalej,“ napísal ironicky Bob Jungels z tímu AG2R na Twitteri. 

Kritikou nešetrili ani ďalší a z nových nariadení nie sú dvakrát nadšené ani slovenské cyklistické osobnosti. „Profesionáli sú akrobati na bicykloch, ktoré ovládajú neskutočne. Pre nich je toto pravidlo úplne zbytočné, pretože neviem o situáciách, keby by došlo k ťažkým pádom. Uvedomujem si na druhú stranu, že toto pravidlo je urobené práve preto, že cyklisti sú vzormi pre deti aj hobby športovcov a tí sa ich snažia napodobňovať. Stále to však považujem za nešťastné riešenie a navyše sa tieto veci využívajú len v prehľadných zjazdoch a nie, keď sú pretekári v balíku,“ povedal nám prvý Saganov tréner Peter Zánický.

„Na jednej strane chápem, že keď deti vidia Sagana a ďalších profesionálov, tak sa ich snažia napodobňovať, no neuvedomujú si, že to ešte tak dobre neovládajú a môže dochádzať k závažným pádom. Na druhej strane však môžete z bicykla spadnúť hocijakým spôsobom, aj keď sedíte normálne a dávate pozor. Ukáže sa až neskôr, či to dávalo zmysel, ale je to trochu neštandardné,“ zamyslel sa pre Šport24.sk bývalý skvelý jazdec Peter Velits a dodal: „Nemyslím, že pretekárov hneď vylúčia. Verím, že najskôr dostanú pokutu alebo napomenutie a keď to niekto spraví druhý, či tretíkrát, tak ho vylúčia. Verím, že to nebudú posudzovať až tak prísne.“

Rozhodnutie spoza zeleného stola

S nevôľou nové pravidlo prijal aj prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara. „Môj pohľad je, že je to rozhodnutie spoza zeleného stola. Asi sa to nejakým pánom zdalo nebezpečné. Predsa cyklisti sami najlepšie vedia, čo robia a ani som nezachytil nejakú diskusiu, že sa bude o tomto hovoriť. V podstate cyklistiku už pokazili vysielačkami, keď z jazdcov urobili hercov v divadle, zatiaľ čo režisér sedí v aute,“ povedal Privara.