Okolo Saganovej budúcnosti je už niekoľko mesiacov rušno. „Sme veľmi vďační, čo pre nás Sagan urobil. Sponzori vďaka nemu mali veľa pozornosti, ale vstupuje do jesene kariéry,“ vyhlásil o Saganovi riaditeľ Bory Ralph Denk. Týmito slovami spustil hotový kolotoč špekulácií. Spomína sa síce aj možný scenár, podľa ktorého Tourminátor zostane v Bore, prehlušujú ho však prestupové šumy o nových tímoch.

Spomínali sa Deceuninck Quick-Step či Movistar, ale zdá sa, že Sagan oblečie dres iného tímu. Podľa Zonnevelda je prestup slovenského cyklistu do tímu TotalEnergies hotová vec, podpísať má 2-ročnú zmluvu. Tento scenár umocňuje skutočnosť, že francúzskemu tímu končí zmluva s dodávateľom bicyklov Wilier Triestina a novú by mohli podpísať s firmou Specialized, ktorá prispieva na väčšinu zo Saganovho platu.

Navyše, TotalEnergies vraj súhlasí s príchodom Saganových kolegov a podporného tímu, čo dokopy činí až jedenásť ľudí. „Peter chce ukončiť kariéru v pohodovej atmosfére s ľuďmi, s ktorými bol počas celej kariéry a tých je veľmi veľa. Máloktorý tím to dokáže splniť, lebo málokto chce mať tím v tíme. Pri TotalEnergies je vysoko pravdepodobné, že by Petrovi túto vymoženosť umožnil,“ tvrdí pre náš denník Saganov bývalý tréner Peter Zánický, ktorý je s cyklistom v častom kontakte.

TotalEnergies momentálne nepatrí do kategórie tímov World Tour. „Je to druhá liga. Samozrejme, krok vpred to nie je, ja si osobne myslím, že Peter bude mať v ďalších rokoch nižšie ambície. Na druhej strane tento tím vôbec nebude strážený a sledovaný ako tímy z kategórie World Tour a stále môže Petrovi priniesť veľký triumf. Pre Petra to prináša určitú voľnosť. Nebude sa môcť, ako počas celej kariéry, spoľahnúť na nejaké vláčiky a extra silnú podporu. Na druhej strane bude mať istotu, že pokiaľ sa pôjdu nejaké preteky a on si ich vyberie ako svoje top preteky, tím bude pracovať na neho, v klasikách nebudú mať ambície na celkové poradie,“ zakončuje Zánický.

Saganovho prvého trénera prekvapilo, že si mal jeho bývalý zverenec vybrať francúzsky tím, keďže počas celej kariéry inklinoval skôr k talianskym tímom. „Vyberať sa však v tejto situácii príliš nedalo. Peter je trojnásobný majster sveta, ale nie z poslednej sezóny, takže možnosť vyberania nemá takú, ako mal možno pred tromi rokmi. Pre samotný tím to bude tá istá situácia ako v Bore-Hansgrohe. Aj to bol druholigový tím, ktorý sa chcel vyšplhať vyššie a vstúpiť do veľkej cyklistiky. Je to menší tím s menšími ambíciami.“

Pozrite si Saganov pád na Tour de France: