Nech sa zabáva

Tento tím momentálne pôsobí v kategórii UCI ProTour a od Sagana si sľubuje, že mu pomôže dostať sa na vyššiu úroveň. „Keď manažér tímu Bernaudeau prišiel ku mne do Monaka, rýchlo som si uvedomil, že budeme spolu dobre vychádzať. Povedal mi, že chce, aby sa jeho pretekári zabávali. Bolo to prvýkrát, čo mi manažér povedal, aby som sa zabavil,“ hovoril Sagan po podpise zmluvy. Podpísal zmluvu na dva roky, podľa denníka L‘Equipe obsahuje klauzulu o možnom predĺžení o ďalšie dva roky.

V oficiálnej tlačovej správe Total Energies sa píše o tom, že so Saganom prestupujú aj spolujazdci Maciej Bodnar a Daniel Oss, chýbať v ňom nebudú riaditeľ Ján Valach, masér Maroš Hlad, jeden z mechanikov a tlačový manažér Gabriele Uboldi. O bratovi Jurajovi a Erikovi Baškovi sa síce nepísalo, bolo by však prekvapivé, keby Peter prestupoval bez nich.

„Podľa mojich informácií z rokovaní prestupuje celý Petrov tím, to sú dokopy šiesti cyklisti a realizačný tím. Tento tím dal Peťovi komfort, ktorý potrebuje,“ komentuje pre Šport24.sk prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara. Francúzsky denník L‘Equipe zase glosuje veľké sťahovanie Sagana a spol. a píše, že Slovák prináša so sebou celú armádu.

Zdá sa, že novému tímu nebude robiť problém ani Saganov astronomický plat. S Tourminátorom prichádzajú do Total Energies sponzori – značka oblečenia Sportful a výrobca bicyklov Specialized, ktorý doteraz hradil značnú časť Saganovho platu a bude v tom pokračovať.

„Je to skôr otázka na manažérov, ja si myslím, že Peťo nešiel dole s platom. Tím si je vedomý, že Peťo ho spopularizuje, bude mať pozornosť a dostane sa tam, kde sa predtým nedostal. Keď chceli Petra, museli mať za sebou nejakého sponzora, ktorý bude jeho zmluvu finančne dopĺňať,“ tvrdí Privara.

Opráši horský bicykel

V drese Total Energies Sagan nebude jazdiť len na ceste, ale sústrediť sa bude aj na preteky na horských bicykloch.

„Dnešná cyklistika je vyčerpávajúca, vedie pretekárov k vyhoreniu. Peter okolo seba vytvoril akýsi mikropodnik s blízkymi ľuďmi, ktorý mu umožňuje byť šťastný. Keď som sa s Petrom stretol v Monaku v jeho byte, nesmelo sa ma spýtal, či bude môcť súťažiť aj na horskom bicykli. Ani som neváhal. Je to nový trh, ktorým sa nám otvárajú nové dvere,“ vyhlásil manažér Total Energies Jean-René Bernaudeau.

„Zrejme si tým otvára zadné dvierka, ak by na olympiáde v Paríži bola extrémne kopcovitá trať a Peťo by zopakoval pokus z Ria jazdiť na horskom bicykli. Už rok pred olympiádou je potrebné jazdiť na Svetových pohároch, kde by Peťo musel získať nejaké body, aby sa Slovensko dostalo v horskej cyklistike na olympiádu. Možno na to tlačí aj spoločnosť Specialized, ktorá gro bicyklov predáva na horskú cyklistiku,“ zamyslel sa Peter Privara.