Covidom sa na konci januára nakazili bratia Saganovci aj Erik Baška počas sústredenia na Gran Canarii. Našťastie nemali ťažký priebeh a ochorenie u nich sprevádzali len mierne príznaky. Napriek tomu je potrebné pred návratom do tréningového a začiatkom súťažného kolotoča kontrolovať zdravotný stav cyklistov.

„Veľmi mi to teda nepridalo, prvoradé bude kontrolovať, či choroba nezasiahla srdce alebo pľúca a podľa toho sa môžem vrátiť späť do plnohodnotného trénovania,“ povedal Sagan pre TV Markíza.

Hviezdny cyklista sa bude musieť rozlúčiť s dvojicou klasík v Belgicku, súťažný štart sezóny ho zrejme čaká na talianskych pretekoch Strade Bianche. Ochorenie a následne posunutý štart sezóny môže Saganovi narobiť problémy. Analyzoval to novinár Eurosportu Tom Owen vo svojom článku.

„Sagana čakajú preteky s časom, aby sa dostal do plnej kondície pred monumentmi na začiatku apríla,“ píše Owen v analýze a pokračuje: „Ani jedny z otváracích klasík nie sú také prestížne ako Miláno-San Remo či Strade Bianche. Otvárací víkend je šanca začať budovať a časovať formu pred najdôležitejšími pretekmi. Sagan teraz stojí pred výzvou začať sezónu na pretekoch, ktoré budú pre mnohých súperov predstavovať najväčšie ciele tohto roka.“

Autor si rypol aj do Saganovej formy v posledných rokoch. „Zdá sa, že vlak plný úspechov menom Sagan spomaľuje. Minulý rok získal jedno víťazstvo v etape na Giro d‘Italia, k víťazstvu na klasike sa musíme vrátiť tri roky dozadu,“ dodáva novinár Eurosportu, ktorý tvrdí, že nechce posielať Sagana do starého železa.

„Je neslušné spomínať vek cyklistu, hlavne toho, ktorý je stále mnohými považovaný za budúcnosť cyklistiky. Ale Peter Sagan má 31 rokov. Cyklisti vyhrávali klasiky aj v staršom veku, ale nebýva to zvykom. Philippe Gilbert vyhral Okolo Flámska ako 34-ročný, Vincenzo Nibali triumfoval na Miláno-San Remo vo veku 33 rokov a Alejandro Valverde ovládol Valónsky šíp ešte v roku 2017. Tieto výsledky nepochybne povzbudia Sagana, ale nikto nemôže poprieť, že čas a okolnosti sú proti nemu.“

Nové pravidlo? Sagan vymyslí niečo nové

Sagan pre TV Markíza reagoval aj na najnovší výmysel Medzinárodnej cyklistickej únie. Tá prijala nové pravidlá na zvýšenie bezpečnosti cyklistov, medzi nimi zakazuje pozíciu pri zjazde, počas ktorej je pretekár skrčený na ráme bicykla. „Mňa sa na to nikto nepýtal, budem teda musieť vymyslieť niečo iné, aby nám to potom mohli zase zakázať,“ dodal s úsmevom.