Podarené zábery Sagana v rôznych profesiách si pozrite vo FOTOGALÉRII!

„Bol by som nadšený, ak by prišiel aj Sagan. Som toho názoru, že jazdec jeho kalibru by mal aspoň raz počas kariéry absolvovať ikonické preteky ako naše Giro,“ vyjadril sa v roku 2018 šéf Gira Mauro Vegni. Prešli dva roky a trojnásobný majster sveta sa pripravuje na svoje prvé dobrodružstvo na talianskych cestách.

Napriek tomu, že sa pre koronakrízu preteky presunuli o takmer päť mesiacov, Sagan plány nezmenil. „Pri prezentácii Gira som si potriasol rukou s ľuďmi z RCS. Ja aj manažér nášho tímu Ralph Denk sme im dali, že pôjdem na svoje prvé Giro. Dodržíme to aj za cenu, že sa vzdám niektorých monumentov. Nemôžete mať všetko na svete,“ vysvetlil Sagan. Denk len jeho slová potvrdil: „Uzavreli sme s Girom gentlemanskú dohodu o Petrovom štarte, ktorá je pre nás záväzná.“

Organizátori sklamali Slovákov
Slovenskí fanúšikovia mali jedinečnú príležitosť vidieť Sagana na veľkom podujatí v blízkosti Slovenska. V pôvodnom termíne (9.- 31. 5.) malo Giro štartovať v Budapešti a následne mali ísť tri etapy krajinou našich južných susedov. Taliani nemajú za tieto etapy ešte náhrady. Isté je, že etapové preteky odštartujú v Palerme.

Už pri ohlásení Sagana sa špekulovalo, či absolvuje celé Giro. Ak to spoji s Tour de France, čo sú podľa Petrovych slov vrcholy jeho sezóny, tak ho čaká 42 náročných etáp za 58 dní. „Chcem prísť až do cieľa Gira,“ sľúbil Sagan. Z hry tak vypadáva špekulácia, že by pred tretím týždňom v kopcoch odstúpil a pýtal si od UCI výnimku na štart pretekov Paríž – Roubaix. Tie sa idú 25. októbra. V ten istý deň končí aj Giro.  Za normálnych okolností by nemal na to nárok, ale Peter je piatou najvplyvnejšou osobou vo svete cyklistiky.

Taliani sú zo Žilinčana tak nadšení, že na ňom postavili celú reklamnú kampaň, ktorou pozývajú na preteky. Najprv sa ukázal ako znalec umenia v galérii umenia Pinacoteca di Brera v Miláne, potom sa zahral na krajčíra v prestížnom módnom dóme Ermenegildo Zegna, navštívil aj slávne divadlo La Scala a neobišiel ani taliansku kuchyňu. „Mal som možnosť spoznať hĺbku talianskej dokonalosti a talentu. Stal som sa odborníkom na umenie, hudbu, ale aj módu či kuchyňu,“ pochvaľoval si spoluprácu Sagan.

Podarené zábery Sagana v rôznych profesiách si pozrite vo FOTOGALÉRII!

Koľko dostane Sagan za Giro?
Dostať Sagana na Giro v nahustenom programe nie je jednoduché a ani lacné. V roku 2018 talianski organizátori vyplatili 4-násobnému víťazovi Tour de France Chrisovi Froomovi za štart dva milióny eur. S prihliadnutím na popularitu Sagana a momentálnu ekonomickú situáciu by mohla byť suma rovnaká. „Nemyslím si, že jazdcov ako Froome a Sagan poháňajú vpred peniaze, zarobili si už dosť,“ vyhlásil šéf Gira Mauro Vegni.