Pre veľa ľudí po celom svete bol v čase svojej aktívnej kariéry životným aj športovým vzorom. Sedem triumfov na jednom z najsledovanejších a najťažších podujatí Tour de France či prekonanie rakoviny semenníkov. Armstrongov príbeh bol dokonca sfilmovaný. Všetko sa mu začalo rúcať v roku 2013 už po konci aktívnej kariéry.

V televíznom rozhovore s Oprah Winfreyovou sa Lance priznal k dopingu. Už predtým mu UCI odobrala všetky tituly na základe výsledkov americkej antidopingovej agentúry. Podozrenia k podvádzaniu amerického cyklistu sa tak ukázali ako pravdivé. Užívanie dopingu bolo kryté tímami, kde Armstrong pôsobil a doping užívali aj jeho tímoví kolegovia. 

Cyklista bol po odhalení veľmi prepracovaného dopingového systému terčom viacerých žalôb. Tou najvážnejšou bola žaloba za podvod americkej vlády, keďže americká pošta podporovala tím, v ktorom Armstrong pôsobil. Napokon sa s vládou dohodol na mimosúdnom vyrovnaní a zaplatil necelých päť miliónov eur. Hrozilo mu dokonca, že bude musieť zaplatiť 90 miliónov eur! Za všetky súdne procesy utratil okolo 20 miliónov eur.

Momentálne sa Armstrong živí tým, že ponúka jazdy na bicykli po ostrove Mallorca. Prípadní záujemcovia však musia za päť dní takejto "zábavky" zaplatiť takmer 30 tisíc eur!  V jednej skupine môže byť maximálne dvanásť ľudí. Spolu s Armstrongom sa na Mallorce objaví aj jeho bývalý tímový kolega a ďalší dopingový previnilec George Hincapie.