Tourminátor pred pretekmi nahodil rúško s jeho mottom „Why so serious?“ (Prečo tak vážne?, pozn. red.). Lenže na trati to vážne bolo. Strade Bianche pre svoje zaprášené cesty, nepríjemné stúpania a technické časti patrí medzi najnevyspytateľnejšie klasiky podujatia. Pri sobotňajšej teplote 37 stupňov Celzia pomenovanie pretekov „Biele peklo“ dostalo väčší rozmer.

Preteky po štvormesačnej pauze a v ťažkých podmienkach vytriedili zrno od pliev. S takou úrodou by však nebol spokojný žiadny hospodár. Do cieľa prišlo len 42 jazdcov ďalších osem až po časovom limite a 116 cyklistov to zabalilo už na trati. Z bicykla po páde zosadol a preteky tak nedokončila aj Peter Sagan.

„Bolo to fajn vrátiť sa po toľkých mesiacoch k pretekaniu. Špeciálne ak začínate ikonickými pretekmi ako Strade Bianche, i keď v trochu nezvyčajnom čase. Bolo veľmi teplo a dosť sa prášilo, čo urobilo preteky ešte náročnejšími,“ priznal po pretekoch trojnásobný majster sveta. Že len tak netára do vetra hovoria aj zábery z trate. Za pelotónom sa vytvárali oblaky prachy. Kto nestíhal, mal smolu, lebo pred sebou prakticky nič nevidel. Cyklisti v cieli vyzerali ako mlynári. Aj slovenský jazdec sa po pretekoch určite dlho sprchoval.

Sagana môže aspoň tretie miesto tímového kolegu z Bora-hansgrohe Maximiliana Schachmanna, ktorého predbehli len druhý Talian Davide Formolo a víťaz Wout van Aert z Jumbo-Visma. Pre Sagana to bola prvé previerka pred náročnou jeseňou, kedy absolvuje až dve grandtour Tour de France a aj Giro d’Italia. Najbližšie sa predstaví v stredu na Milano – Turín a najbližší víkend na slávnej klasike Miláno – San Remo.

Zábery Sagana z pretekov si pozrite TU!