Skupina A
1 : 3
19. 05. 16:15
Skupina B
0 : 8
19. 05. 16:15
Skupina A
0 : 3
19. 05. 20:15
Skupina B
0 : 3
19. 05. 20:15
Skupina A
- : -
20. 05. 16:15
Skupina B
- : -
20. 05. 16:15
Skupina A
- : -
20. 05. 20:15
Skupina B
- : -
20. 05. 20:15
×

Saganovi prvá jarná klasika nevyšla: Na Miláno - San Remo nestačil na súperov v záverečnom šprinte

Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe skončil na sobotňajšej klasike Miláno - San Remo na štvrtom mieste. V záverečnom špurte 291-kilometrovej trate po vyše 6:40 h sa radoval Francúz Julian Alaphilippe (Quick-Step).

 EXKLUZÍVNE zábery z pretekov si pozrite TU!

Na štart prvého z monumentov sezóny a zároveň najdlhšej klasiky roka sa postavilo 175 jazdcov z 25 tímov. Cyklisti absolvovali 291 kilometrov z Milána k Stredozemnému moru a pozdĺž pobrežia až do San Rema. Už v prvej hodine sa dostali do úniku Fausto Masnada (Androni), Guy Sagiv (Israel Cycling), Mirco Maestri a Alessandro Tonelli (obaja Bardiani-CSF), Luca Raggio a Sebastian Schönberger (obaja Selle Italia), Joonas Henttala, Charles Planet, Umberto Poli a Andrea Peron (všetci Novo Nordisk). Desiatka jazdcov pokračovala v príjemnom počasí priemernou rýchlosťou 43 km/h a náskokom ôsmich minút na rozťahaný pelotón, ktorého tempo udávali Deceuninck, Bora-Hansgrohe, SAE Emirates a Lotto.

Na ligúrskom pobreží sa náskok úniku scvrkol na štyri minúty a stále klesal. Po občerstvení vystriedal prevažne rovinatú fázu kopcovitý záver. Posledných päťdesiat kilometrov odštartovali výstupy na trojicu Capi - Capo Mele, Capo Cervo a Capo Berta. Skupina sa v tradičnej diváckej pyrotechnickej šou rozpadla. Na čele pokračoval už iba osamotený Masnada, ktorý začal stúpať na predposlednú Cipressu s desaťsekundovým náskokom a dvadsaťpäť kilometrov pred cieľom sa jeho boj skončil. Sagan sa v tejto fáze presunul na čelo hlavnej skupiny. V zjazde unikol rýchlosťou viac ako 70 km/h domáci Niccolo Bonifazio (Direct Energie) a do roviny pred posledným kopcom Poggio sa zahryzol s pätnásťsekundovým náskokom. Jeho pokus však nemal dlhé trvanie a skončil sa dva kilometre pred začiatkom stúpania. Na prvé útoky stihli zareagovať aj Sagan, Alejandro Valverde (Movistar), Alaphilippe, Kwiatkowski a pokračovali s malým náskokom ako súčasť sedemčlennej skupiny. Vo finálnom zjazde sa jej rady ešte rozrástli a o víťazstve Alaphilippea rozhodol až záverečný špurt.

Peklo pred štartom

O popularite slovenského cyklistu Petra Sagana medzi talianskymi fanúšikmi sa pred štartom klasiky Miláno – San Remo presvedčili aj redaktori portálu šport24.sk. Boli sme svedkami toho, ako sa pobláznení Taliani všemožne snažili priblížiť a dotknúť sa slovenského fenoménu. Bolo až neuveriteľné, v akej pohode to Sagan všetko zvládal, pričom posledné „selfíčka“ a podpisy rozdal dokonca tri minúty pred štartom.
Keď do jednej z milánskych ulíc dorazil pred pretekmi autobus tímu Bora Hansgrohe fanúšikovia ho ihneď obkolesili a čakali až z neho vyjde slovenský cyklista. Ten si dával na čas a asi po hodine, keď z neho vyšiel, vyvolal davové šialenstvo. Každý sa s ním chcel odfotiť, podpísať dres, alebo len tak sa ho dotknúť.
„Dnes to bude ťažké, ale u Petra nikdy neviete. Kľudne môže aj zvíťaziť,“ vyjadril sa pre Šport24.sk športový riaditeľ Bora Hansgrohe Ján Valach medzitým, ako Sagan s úsmevom na tvári rozdával autogramy. Potom slovenský cyklista sadol na bicykel a vydal sa o niekoľko sto metrov na prezentáciu pretekárov. Tú cestu absolvoval v obkolesení šialencov, ktorí mu viseli na chrbte a nedali mu vydýchnuť.
Krátko pred štartom už musel zakročiť aj Saganov manažér Gabriele Uboldi, ktorý dotieravcov musel od Petra odstrkovať. Konečne až potom sa slovenský cyklista mohol prežehnať a zabojovať na dvestodeväťdesiatjeden kilometrovej trati o víťazstvo.

EXKLUZÍVNE Ošiaľ pred začiatkom pretekov si pozrite TU!


Začiatok online prenosu:
23. 03. 2019, 15:00

 

Jarná klasika: Miláno - San Remo 2019

 

Obnoviť

Víťazom monumentálnej cyklistickej klasiky Miláno – Sam Remo 2019 sa stáva francúzsky pretekár Julian Alaphilippe. Vynikajúco to bol rozohrané Peter Sagan, ale záver mu nevyšiel a napokon finišoval až na štvrtom mieste. Škoda, že nemal pri sebe ešte Daniela Ossa, ktorý sa takmer dostal do záverečnej skupiny, ktorá bojovala o víťazstvo. Každopádne, pre Slováka je to siedme umiestnenie v TOP 10, čo je úctyhodná bilancia. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný deň.

Konečné výsledky Miláno – San Remo 2019:

1. Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick-Step) 6:40:14
2. Oliver Naesen (AG2R La Mondiale)
3. Michal Kwiatkowski (Team Sky)
4. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe)
5. Matej Mohorič (Bahrain Merida)
6. Wout van Aert (Jumbo – Visma)
7. Alejandro Valverde (Movistar)
8. Vincenzo Nibali (Bahrain Merida)
9. Simon Clarke (EF Education First)
10. Matteo Trentin (Mitchelton – Scott)

CIEĽ min

Víťazom pretekov Miláno – San Remo sa stáva JULIAN ALAPHILIPPE! Francúzsky cyklista je jednoznačne najlepším mužom prebiehajúcej sezóny a pripisuje si ďalšie víťazstvo. Peter Sagan špurt nezvládol, dlho bol na prvej figúre, ale nechcel začať. Následne trošku zaspal pri nástupe víťazného Francúza, bol zavretý a napokon končí na štvrtom mieste.

1 km min

Posledný kilometer! Náskok Mattea Trentina je minulosťou, vpredu je početná skupina a rozhodovať bude zrejme špurt. V ňom by nemal chýbať ani Peter Sagan, tak držme palce, aby mu to konečne vyšlo.

2 km min

Vedúca skupina sa rozrástla. Peter Sagan má pri sebe Daniela Ossa, čo je skvelé. Matteo Trentin sa snaží nastúpiť sám, ale jeho náskok nie je nejaký výrazný.

3 km min

Tri kilometre zostávajú do cieľa úvodnej monumentálnej klasiky sezóny. Michal Kwiatkowski trošku spolupracuje s Petrom Saganom, no ostatní pretekári sa viac-menej vezú. Slovenský cyklista je však dostatočne skúsený, aby sa neunavil zbytočne skoro.

5 km min

Vytvorila sa sedemčlenná skupina, ktorá má malý náskok pred hlavným polom. Tom Dumoulin to nestihol, ale podobne ako na majstrovstvách sveta sa snaží dostať späť. S Petrom Saganom je vpredu aj Michal Kwiatkowski či Matteo Trentin.

6 km min

Máme tu prvé útoky. Niečo vyše šesť kilometrov pred páskou to skúša jeden z pretekárov tímu EF Education First, nasleduje ho Julian Alaphilppe, ale nezaostáva ani Peter Sagan. Skvelé!

7 km min

Deceuninck – Quick-Step to má vo svojich rukách. Očakávame nástupy vynikajúcich klasikárov, ale zatiaľ sa tomu tak nedeje. Jazdci v modrom idú veľmi rýchlo, Peter Sagan sa drží v dobrej pozícii. Naopak, na chvoste skupiny sú Elia Viviani a Dylan Groenewegen.

8 km min

Český pretekár Zdeněk Štybar sa dostáva na prvé miesto a pripravuje pozíciu pre Juliana Alaphilippa. Peter Sagan nechýba vpredu, podobne ako ďalší favoriti, vrátane úradujúceho majstra sveta Alejandra Valverdeho. Zrejme tu ale nie je Elia Viviani.

9 km min

Dostávame sa do záverečných desiatich kilometrov. Napätie stúpa a výrazne sa blížime k stúpaniu Poggio. Pred rokom tu úspešne zaútočil Vincenzo Nibali, nadviaže niekto sa výkon Žraloka z Mesiny?

11 km min

Niccolò Bonifazio sympaticky zaútočil. ale napokon nevydržal vpredu ani do začiatku stúpania Poggio. Dopredu sa dostávajú jazdci tímu CCC a takisto pochválime aj borcov tímu Jumbo – Visma, ktorým sa zrejme podarilo dostať späť Dylana Groenewegena.

13 km min

Máme za sebou ďalšie tri kilometre a náskok vedúceho Taliana naďalej stúpa. Niccolò Bonifazio ide na maximum – nemá čo stratiť. Naopak, v pelotóne vidíme všetkých favoritov, vrátane Petra Sagana.

16 km min

V pelotóne sa teraz taktizuje, akoby sa popredné tímy dohadovali o tom, kto začne stíhať domáceho cyklistu. Jeho náskok narástol na hranicu pätnástich sekúnd. Škoda, že Niccolò Bonifazio nemá pri sebe ešte niekoho, kto by mu mohol vystriedať.

18 km min

Domáci taliansky pretekár Niccolò Bonifazio, v službách tímu Direct Energie, predvádza v zjazde fantastický výkon. Vypracoval si približne 10-sekundový náskok a vyzerá to tak, že dokonale pozná terén. Do cieľa je však ešte ďaleko.

20 km min

Dvadsať kilometrov zostáva do cieľa a vyzerá to tak, že nemôžeme rátať s dvojicou kvalitných šprintérov – na chvoste pelotónu sú Dylan Groenewegen a Nacer Bouhanni. Zrejme už nemajú dostatok síl.

21 km min

Máme za sebou ďalšie dva kilometre a teda celé stúpanie Cipressa. Stefan Küng sa posunul dopredu a vytvára komfortnú pozíciu pre Arnauda Démara. Okrem toho sme videli Petra Sagana ako si zobral bidón a posunul sa na čelo hlavnej skupiny.

23 km min

Cipressa nepriniesla žiadne zaujímavé momenty smerom k celkovému víťazstvu. Na čele sme síce videli Vincenza Nibali či Alejandra Valverdeho, ale ani jeden z týchto skúsených matadorov neskúsil zaútočiť.

24 km min

Peter Sagan sa dobre drží v poprednej časti pelotónu. Je v spoločnosti Oscara Gatta a tiež svojho elitného klasikárskeho domestika Daniela Ossa. Tempo preberá bledomodrý tím Astana, ktorého lídrom bude zrejme Magnus Cort Nielsen.

26 km min

Stúpanie Cipressa má 5600 metrov s priemerným sklonom 4,1%. Maximálne prevýšenie dosahuje až deväť percent, no nedajú sa čakať nejaké výrazné útoky. Fausto Masnada je dostihnutý.

28 km min

Ide sa skutočne v ohromnom tempe, hoci cyklisti sú v sedle už viac než šesť hodín. Fausto Masnada má k dispozícii už len 35-sekundový náskok a je možné, že už na vrchole stúpania Cipresse ho stratí.

31 km min

Cyklisti sa približujú k stúpaniu Cipressa. Naďalej sledujeme veľkú pozičnú bitku. Po ľavej strane sa snažia pretekári tímu Groupama – FDJ vytvoriť pozíciu pre Arnauda Démara. Technické problémy mal Kristian Sbaragli (Israel Cycling Academy).

34 km min

Cyklisti majú za sebou stúpanie Capo Berta, ale v zadnej časti pelotónu zostáva Dylan Teuns, čo je pomerne prekvapujúce. Uvidíme, či sa dokáže ešte vrátiť späť medzi najlepších. Vpredu zostáva Fausto Masnada, no jeho náskok je už iba 70 sekúnd.

37 km min

Sledovali sme tradičnú dymovú šou fanúšikov na stúpaní Capo Berta. Okrem toho si môžeme povedať, že na čele pretekov zostáva už len napokon Talian Fausto Masnada z tímu Androni Giocattoli-Sidermec.

39 km min

Unikajúca skupina sa začína rozpadať. Samostatne to skúsi ešte Rakúšan Sebastian Schönberger, ktorý patril medzi najaktívnejších cyklistov aj na nedávnych etapových pretekoch Tirreno Adriatico.

42 km min

Na čele hlavnej skupiny je to pomerne pestré. Ani jeden z popredných tímov nechce nič podceniť už pred dvoma kľúčovými stúpaniami. Náskok unikajúcej skupiny je už iba jeden a pol minúty, čo nič neznamená.

45 km min

Technické problémy mal Lorenzo Rota z tímu Bardiani – CSF. Nabral tak časovú stratu, ktorú nebude jednoduché dohnať. Pelotón zvyšuje svoje tempo, čo sa odzrkadlilo už len na dvojminútovom náskoku vedúcej skupiny desiatich pretekárov.

49 km min

Preteky pokračujú vo vysokom tempe. Síce ide o najdlhšiu cyklistickú klasiku, no profilom je dlho pomerne jednoduchá. Priemerná rýchlosť v predošlých hodinách bola na úrovni až 43 km/h.

52 km min

Dostávame sa na métu 52 kilometrov pred cieľom. V pelotóne už vidíme zaujímavú pozičnú bitku. Dopredu sa snaží dostať aj tím Lotto Soudal, ktorého lídrom by mal byť mladý Austrálčan Caleb Ewan. Ten skončil vlani na výbornom druhom mieste.

55 km min

Vpredu vidíme aj borcov tímu Direct Energie. Tento francúzsky tím dostal voľnú kartu na nasledujúci ročník Tour de France a rád by uspel v dnešnej prestížnej klasike. Nemá síce elitného šprintéra, ale zbraňou môže byť skvelý holandský klasikár Niki Terpstra.

58 km min

Náskok desaťčlennej unikajúcej skupiny klesol na hranicu troch minút. Vpredu pelotónu vidíme početné zastúpenie jazdcov tímu Bahrain Merida. Práve toto zoskupenie sa tešilo z vlaňajšieho víťazstva, keď na stúpaní Poggio úspešné zaútočil Vincenzo Nibali.

62 km min

"Preteky začnú len na posledných päťdesiatich kilometroch, keď musíte jazdiť skutočne koncentrovane a sústrediť sa na to, čo urobíte. Sú to špeciálne preteky a musíte si počkať, kým ich dokážete vyhrať. Musíte mať šťastie, vystihnúť správny moment a podobne," povedal na tlačovej konferencii Peter Sagan.

65 km min

Náskok vedúcej skupiny drobne klesá, ale zatiaľ pelotón nemusel vyvinúť také tempo, aby celú svoju stratu zmazal. V drese úradujúceho svetového šampióna sme videli Alejandra Valverdeho, ktorý štartuje na Miláno – San Remo iba štvrtýkrát vo svojej kariére.

68 km min

Momentálne nesledujeme nejaký zaujímavý úsek pretekov. Predsa len do cieľa je ešte pomerne veľa času a všetko podstatné príde až na záverečných dvoch stúpaniach Cipressa a Poggio.

73 km min

Cyklisti majú za sebou ďalšie tri kilometre, počas ktorých sa situácia prakticky nezmenila. Únik je naďalej vpredu s náskok približne štyroch minút. Naopak, na čele pelotónu vidíme jazdcov tímu Bora-Hansgrohe.

76 km min

Cyklisti už prekonali aj najvyšší bod pretekov – stúpanie Passo del Turchino. Na udržovaní prijateľného manka na únik sa podieľali najmä tímy Bora-Hansgrohe, UAE Emirates a Deuceninck – Quick-Step. Naopak, z pretekov už odstúpil Casper Pedersen (Sunweb).

79 km min

Najpočetnejšie zastúpenie vpredu má teda americký prokontinentálny tím Novo Nordisk. Z popredných zoskupení nevidíme v úniku ani jedného pretekára, čo naznačuje, že šanca na víťazstvo po skoro 300-kilometrovom úniku je prakticky nereálna.

82 km min

Krátko po začiatku pretekov sa vytvorila desaťčlenná skupina. Vpredu naďalej jazdia s náskokom 4:15 minúty menovite: Fausto Masnada (Androni Giocattoli-Sidermec), Mirco Maestri a Alessandro Tonelli (Bardiani – CSF), Guy Sagiv (Israel Cycling Academy), Luca Raggio a Sebastian Schönberger (Neri Sottoli – Selle Italia – KTM), Joonas Henttala, Andrea Peron, Charles Planet a Umberto Poli (Team Novo Nordisk).

85 km min

Pekné popoludnie prajeme všetkým fanúšikom cyklistiky. Prvá monumentálna klasika sezóny Miláno – San Remo je v plnom prúde, no to najpodstatnejšie nás ešte len čaká. Do konca zostáva 85 kilometrov, a tak si teraz zrekapituluje doterajší priebeh pretekov.

Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z cyklistickej monumentálnej klasiky Miláno – San Remo. Toto podujatie dnes napíše svoju 110. kapitolu a už tradične otvorí jarnú sezónu jednorazových klasík. V početnom štartovom poli nechýba líder tímu Bora-Hansgrohe Peter Sagan či českí pretekári Zdeněk Štybar a Roman Kreuziger.

KLASIKA, KTORÁ SVEDČÍ ŠPRINTÉROM

Úvodná edícia pretekov Miláno – San Remo sa uskutočnila v roku 1907 a vôbec prvým víťazom sa stal Francúz Lucien Petit-Breton. Kvôli vojnám bolo niekoľko ročníkov zrušených, no celkovo až 51-krát sa tešil z víťazstva taliansky pretekár. Najúspešnejší je Belgičan Eddy Merckx, ktorý sa tu počas svojej kariéry zaskvel siedmimi triumfami. Miláno – San Remo je najdlhšou klasikou, keďže trať meria až 291 kilometrov. Nenáročným profilom svedčí šprintérom. Štyrikrát tu zvíťazil Erik Zabel a v predošlých piatich rokoch ako prví preťali cieľovú čiaru aj Alexander Kristoff, John Degenkolb či Arnaud Démare.

KĽÚČOVÉ STÚPANIA CIPRESSA A POGGIO

Profil pretekov je po väčšinu času nezaujímavý a nie príliš náročný. Rozhodovať sa bude až v záverečných tridsiatich kilometroch, kedy sú na programe legendárne stúpania Cipressa a Poggio. Druhé menované vrcholí približne osem kilometrov pred cieľom a je posledným miestom na typický klasikársky útok. Vlani ho dokonale predviedol Vincenzo Nibali a tešil sa z prekvapujúceho úspechu. Parametre stúpania Poggio sú 3700 metrov a priemerný sklon symbolických 3,7%. Najrýchlejšie v histórii na tento kopec vystúpali v roku 1995 Maurizio Fondriest a Laurent Jalabert, ktorí dosiahli čas 5:46 minúty. Ide sa naplno a svedčí výbušným typom pretekárov.

SAGAN JE DOBRE PRIPRAVENÝ

La Primavera, ako znie jeden z názvov týchto pretekov, je zatiaľ nedobytná pre Petra Sagana. Slovenský pretekár už dvakrát finišoval druhý a celkovo šesťkrát v najlepšej desiatke. Aj tento raz bude mať najvyššie ambície a v závere by mu mohol pomôcť aj ďalší výborný šprintér Sam Bennett. Rodák zo Žiliny sa na úvodnú jarnú klasiku pripravoval na etapovom podujatí Tirreno Adriatico. Nedosiahol však ani jedno víťazstvo a tiež ho trápili žalúdočné problémy. „V sobotu pôjdu veci inak. Máme za sebou niekoľko náročných pretekov, ale myslím si, že na sobotu sme pripravení. Uvidíme, čo sa stane, veľmi sa teším,“ povedal trojnásobný majster sveta pre portál cyclingnews.

USPEJÚ ŠPRINTÉRI ALEBO KLASIKÁRI?

Adeptov na víťazstvo je veľmi veľa. Miláno – San Remo je nepredvídateľná klasika. Môže sa tešiť jeden zo šprintérov – Elia Viviani, Dylan Groenewegen, Fernando Gaviria alebo klasikári ako Greg van Avermaet, Michael Matthews, Matteo Trentin, Michal Kwiatkowski či vo fantastickej forme jazdiaci Julian Alaphilippe. Tradične má najviac možností belgický tím Deceuninck – Quick-Step a budeme zvedaví, aký variant zvolí. Na štarte nechýba celá plejáda skvelých cyklistov, vrátane vlaňajšieho obhajcu Vincenza Nibaliho či svetového šampióna Alejandra Valverdeho. Zaujímavosťou je, že posledným mužom, ktorý vyhral La Primaveru v dúhovom drese je Giuseppe Saronni z roku 1983.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:00.


Mohlo by vás zaujímať: 

EXKLUZÍVNE FOTO Sagan všetkých šokoval obrovským prekvapením: Rytmus pukne závisťou! 

FOTO Kuzminová krajšia ako kedykoľvek predtým:Najprv HORE BEZ, potom ukázala pekáč a teraz ODPADNETE F

OTO Portugalci vyrukujú do bojov o EURO s erotickou motiváciou: Známa herečka im venovala pikantné zábery!

Autor: Z Milána Branislav Brenkus, Martin Domok a Karol Farkaš
FocusMedia
Video
Diskusia