Na pretekárov čakalo v pondelok 215 km s prevažne rovinatým profilom, no na záverečných 40 km prišli štyri vrchárske prémie a niekoľko ďalších kopčekov. Posledný 500 m pred cieľom bolo navyše do kopca a dávalo tak šancu na triumf viac klasikárom, či Petrovi Saganovi ako čistokrvným šprintérom. Krátko po štarte sa na čele sformoval päťčlenný únik v zložení Tim Wellens (Lotto Soudal), Stephane Rossetto (Cofidis), Yoann Offredo (Wanty-Gobert), Anthony Delaplace (Arkea-Samsic) a Paul Ourselin (Total Direct Energie). Kvinteto si po odjazdení necelých 50 km udržiavalo náskok približne päť minút. Na čele pelotónu udával tempo Tony Martin z tímu Jumbo-Visma, ktorý držal žltý dres. Situácia sa dlho nemenila, po odjazdení 100 km klesol náskok pätice na 4:30 min. Najviac bodov na rýchlostnej prémii zobral Ourselin, Saganovi sa ušlo deväť, keď ho v špurte balíka zdolal len Talian Elia Viviani (Quickstep).

3. etapa Tour de France.
3. etapa Tour de France.
Zdroj: Martin Domok

O ďalších 20 km spadlo manko pelotónu pod tri minúty. Na čele balíka už pracovali okrem Jumba aj jazdci Quickstepu a ďalších tímov a bolo jasné, že únik neuspeje. Pochopil to aj Wellens, ktorý sa krátko pred prvou vrchárskou prémiou rozhodol zaútočiť a skúsil zabojovať o bodkovaný dres. Dvadsaťosemročný Belgičan to zvládol, keď na prvých troch prémiách Côte de Nanteuil-la-Foret (4. kategória, 1,1 km, 6,8%), Côte d’Hautvillers (3., 900 m, 10,5%) a Côte de Champillon (3., 1,8 km, 6,6%) zobral päť bodov. Aj pelotón v kopcoch poriadne zvýšil tempo, ktoré nezvládol Caleb Ewan. Šprintér Lotta Soudal tak prišiel o šancu bojovať o etapové vavríny. Problémy mal aj "žltý" Mike Teunissen, ktorý sa ocitol na konci hlavného balíka, no udržal sa v ňom. Sagan sa pohyboval medzi svojimi tímovými kolegami na čele pelotónu.

Wellens predvádzal výborný výkon a aj 17 km pred cieľom mal vyše minútový náskok, nakoniec zdolal ako prvý aj poslednú prémiu 15 km pred koncom na Côte de Mutigny (3., 0,9 km, 12,2%) a okrem bodov do vrchárskej súťaže získal aj osem bonusových sekúnd do celkového poradia. Hneď za ňou však zosadol z bicykla, keďže mal technické problémy a jeho únik sa skončil. Takmer v rovnakom momente vyrazil dopredu Julian Alaphilippe. Výborný francúzsky klasikár si načasoval svoj útok perfektne a nikto sa mu nedostal do "háku". Desať km pred cieľom mal vyše 40-sekundový náskok a na kľukatých cestách vinohradníckeho regiónu Marne, presláveného najmä šampanským, dobrú šancu pobiť sa o triumf i žltý dres. Z pelotónu medzičasom definitívne vypadol Teunissen. Alaphilippe mal päť km pred koncom stále približne 40 sekúnd na hlavné pole a keď zvládol aj posledný kopec (bez kategórie), už ho čakal len dlhý zjazd a záverečný výstup do cieľa (500 m, 8%). Dvadsaťsedemročný Francúz to nakoniec zvládol a okrem etapového triumfu si vybojoval aj žltý dres.

V utorok je na programe rovinatá 4. etapa z Reimsu do Nancy s dĺžkou 213,5 km.

Výsledky 3. etapy Tour de France
  • 1. Julian Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quick-Step) 4:40:29 h, 2. Michael Matthews (Aus./Sunweb) +26 s, 3. Jasper Stuyven (Belg./Trek-Segafredo), 4. Greg van Avermaet (Belg./CCC), 5. Peter SAGAN (SR/Bora-hansgrohe), 6. Matteo Trentin (Tal./Mitchelton-Scott), 7. Sonny Colbrelli (Tal./Bahrain-Merida), 8. Xandro Meurisse (Belg./Wanty-Gobert), 9. Wout van Aert (Belg./Jumbo), 10. Thibaut Pinot (Fr./Groupama-FDJ) všetci rovnaký čas<br><br>
  • Celkové poradie: 1. Alaphilippe 9:32:19 h, 2. van Aert +20 s, 3. Steven Kruijswijk (Hol./Jumbo) +25, 4. George Bennett (N.Zél./Jumbo) rovnaký čas, 5. Matthews +40, 6. Egan Bernal (Kol./Ineos) rovnaký čas, 7. Geraint Thomas (V.Brit./Ineos) +45, 8. Enric Mas (Šp./Deceuninck-Quick-Step) +46, 9. van Avermaet +51, 10. Wilco Kelderman (Hol./Sunweb) rovnaký čas, ... 18. SAGAN +1:00
  • Bodovacia súťaž: 1. SAGAN 76 b, 2. Matthews 59, 3. Colbrelli 54
  • Súťaž vrchárov: 1. Tim Wellens (Belg./Lotto-Soudal) 7 b, 2. Xandro Meurisse (Belg./Wanty-Gobert) 3, 3. van Avermaet2
  • Súťaž mladých pretekárov: 1. van Aert 9:32:39 h, 2. Egan Bernal (Kol./Ineos) +20 s, 3. Mas +26

Viac z Tour de France 2019

Takto to vyzeralo pred štartom 3. etapy!

Tretia etapa v znamení veľkého útoku Alaphilippa: Odtrhol sa a ukázal súperom chrbát
Zdroj: Graphicnews.com