Viac z Tour de France 2019

Na druhom mieste finišoval s odstupom 33 sekúnd domáci Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), tretí skončil Mikel Landa zo Španielska (Movistar). Žltý dres vedúceho pretekára celkovej klasifikácie si udržal Julian Alaphilippe. Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) prišiel do cieľa so stratou 31:34 min na 163. mieste. Medzi bodujúcimi jazdcami na rýchlostnej prémii nefiguroval, ale v bodovacej súťaži má pred druhým Sonnym Colbrellim z Talianska (Bahrain-Merida) aj naďalej 93-bodový náskok.

V etape sa finišovalo na vrchole stúpania, pár odvážlivcov sa pokúsilo o únik už v úvode. Silný sa však vytvoril pred prvým stúpaním na Col de Montségur s prevýšením 6 percent, na čele sa usadilo 36 pretekárov. Pred ďalším stúpaním na Port de Lers (7 percent) vedúca skupina zvýšila náskok na tri a pol minúty. Už sa však začala trhať, vpredu jazdilo 21 pretekárov.

Pred tretím kopcom Col des Caougnous s prevýšením 8 percent mali jazdci na čele náskok okolo štyroch minút, pelotón aj so žltým Alaphilippeom situáciu kontroloval. Sagan sa v tom čase pohyboval v grupette s držiteľom bodkovaného dresu pre najlepšieho vrchára Timom Wellensom.

Na začiatku cieľového kopca boli vpredu Simon Yates a Simon Geschke s vyše minútovým odstupom na prenasledovateľov. Austrálsky jazdec sa neskôr na čele osamostatnil a napokon si prišiel pre druhý triumf na tohtoročnej Tour. "Bol to ťažký deň, išlo sa veľmi rýchlo. Ale rád idem agresívne. V poslednom stúpaní sme s Geschkem spolupracovali, ale potom som mu utiekol, veril som si. Som šťastný," povedal víťaz pre televíziu Eurosport.

V pondelok je na programe voľný deň, po ňom čaká na pretekárov 16. rovinatá etapa ulicami Nimes. Mestský okruh má celkovú dĺžku 177 km, nachádza sa na ňom aj jedna rýchlostná a jedna horská prémia.

 15. etapa Limoux - Foix - Prat d'Albis (185 km):
Simon Yates zvíťazil v 15. etape: Peter Sagan pevne kráča za rekordným zeleným dresom
Zdroj: Graphicnews.com