Dá sa vôbec dnes povedať, čo komu prischne?
Majetok manželov sa dá oficiálne deliť až po právoplatnosti rozvodu. Všetci, aj oni dvaja si musia teraz počkať, kým bude právoplatne rozdelené ich manželstvo a potom si môžu začať deliť majetok. Pokiaľ sa nedohodnú. Ak sa dohodnú, je to iná vec. Pretože dohoda môže nastať pred rozvodom, počas neho či po rozvode. Slušní ľudia sa vedia dohodnúť, a tak nie je čo riešiť. V prípade, že sa nevedia a nechcú, platí podľa slovenského zákona, že do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patrí všetko, čo nadobudli počas manželstva, pokiaľ si nespravili dohodu (nie predmanželskú). Opakujem, dohodu u zúžení bezpodielového spoluvlastníctva s tým, že do bezpodielového spoluvlastníctva manželov nepatrí, čo každý zdedil alebo individuálne dostal do daru. Všetko, čo nadobudli spoločne, sa delí dvoma. 

Spoveď svokrovcov Sagana o rozvode dcéry: Bez servítky vyšli s pravdou von!

Ako je to v prípade, ak by sa dohodli?
V prípade, že sa chcú dohodnúť a jeden z manželov akceptuje, že sa nepodieľa rovnakou mierou na nadobudnutí majetkového spoločenstva, tak sa môžu dohodnúť v akomkoľvek pomere. Zákon hovorí o 50 na 50, ale dohodnúť sa môžu aj 90 na 10.

Pavol Erben rozobral všetky možnosti delenia majetku.
Pavol Erben rozobral všetky možnosti delenia majetku.
Zdroj: Matej Kalina

Čo v prípade, ak uzavreli predmanželskú zmluvu?
Ak uzavreli predmanželskú zmluvu – oficiálne platná nie je, pretože zákon ju neupravuje. Často sa s tým páry oháňajú, ale môže poslúžiť len ako určitá listina, kde sú zakotvené fakty. V listine je napríklad zakotvené - uznávam, že zarábaš viac, dostal si toto a deliť sa bude takýmto spôsobom. Môže poslúžiť ako dôkaz v prípadnom súdnom spore.

A ak sa dopredu dohodli, čo potom?
Zákon uprednostňuje dohodu, toto je moje, tvoje, toto si každý odnesie. Ale nehnuteľnosť na papieri musí byť, pretože slúži ako dôkaz pre kataster na zmenu zápisu o vlastníctve.

FOTO ako dôkaz: Medzi Saganovcami to škrípala už pred pár mesiacmi! Zábery z Vatikánu hovoria jasnou rečou

Vieme, že Peter Sagan býva v Monaku....
Nepoznáme však právny status pobytu. Či je občan, obyvateľ, daňový rezident, takže ťažko povedať.

Majú syna Marlona. Jeho veci zostanú matke?
Veci pre dieťa nevlastní ich dieťa, ale oni. Postieľka je teda napríklad spoločný majetok, ale otec nemôže trvať na tom, daj mi ju, lebo matka ju potrebuje pre výchovu dieťaťa, tak jej zostane. Veci, ktoré rodič potrebuje na výchovu, teda aj kočík, izba, nábytok pre dieťa, by mal zostať mame. Manželovi načo bude, keď ho nebude vychovávať? Súd prihliada na to, kto má dieťa. Alternatív je veľké množstvo, dnes povedať, čo Sagan dostane, je preto ťažké. Musíme si počkať. 

Mohlo by vás zaujímať:

EXKLUZÍVNE FOTO Sagana po prevalení jeho rozchodu s manželkou: Prvá reakcia Petra!

Rozchod Petra Sagana s manželkou Katkou naberá grády: Začala sa drsná bitka o milióny. O TOTO všetko ho môže pripraviť!

FOTO Sagan v cieli 12. etapy Tour de France šokoval: Peter, veď to s Katkou je ešte čerstvé!