Ružový dres lídra celkového poradia si poistil Kolumbijčan Egan Bernal (Ineos Grenadiers). Slovák Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe nefiguroval v popredí výsledkovej listiny.

V náročnej horskej etape sa v úniku odpútalo jedenásť jazdcov: George Bennett, Edoardo Affini, Bauke Mollema, Jacobo Mosca, Fortunato, Vincenzo Albanese, Nelson Oliveira, Covi, Rémy Rochas, Tratnik a Andrij Ponomar. V jednej fáze mali pred pelotónom aj sedemminútový náskok. Necelých desať kilometrov pred cieľom, keď na cyklistov stále čakalo obávané stúpanie na Monte Zoncolan (dĺžka 14,1 km, sklon 8,5%), bol náskok čelnej skupiny 5:30 min.

Potom sa odtrhol Tratnik, ktorého stíhal Fortunato a dostihol ho sedem kilometrov pred páskou. O víťazovi sa rozhodovalo v tejto dvojici, k nástupu sa odhodlal Fortunato, Tratnik sa nevzdával, ale svojho súpera už nedostihol v extrémne strmom, vyše 20-percentnom stúpaní na poslednom kilometri.

V roztrhanom pelotóne vznikli rozdiely a Bernal potvrdil, že v doterajšom priebehu slávneho podujatia má najlepšiu formu. V záverečnom stúpaní nasadil vysoké tempo a odtrhol sa od najväčších konkurentov, obsadil štvrtú priečku a na čele celkového poradia vedie už o 1:33 min pred Britom Simonom Yatesom (BikeExchange).