Evenepoel sa na štart prvej Grand Tour sezóny naladil obhajobou triumfu na monumente Liége - Bastogne - Liége. "Na štart prichádzam zo sebavedomím. Nedávne preteky mi dali dôležitú odpoveď o mojej forme po tréningovom kempe v Tenerife. Bol to úspech, ktorý ukázal, že som presne tam, kde som pred Girom potreboval byť," povedal 23-ročný Belgičan pre oficiálnu webstránku tímu.        

Bronzový medailista z časovky na uplynulých MS má šancu obliecť sa do dresu pre lídra pretekov už počas prvého týždňa, keď sú na programe dve jazdy proti chronometru. Pomôže mu k tomu aj neúčasť úradujúceho majstra sveta Tobiasa Fossa. "Ak môžem už v sobotu, tak prečo nie. Je to však vlastne jedno, najdôležitejšie je mať ružový dres v Ríme. Máme silný tím, vieme ako pracovať a verím všetkým chalanom," dodal víťaz Vuelta a Espana z minulého roka.        

Roglič má na Taliansko dobré spomienky, keďže v roku 2016 tam získal svoje prvé etapové víťazstvo na Grand Tour a o tri roky neskôr obsadil tretie miesto v celkovom hodnotení. "Skončil som tretí, ale cítil som sa ako víťaz. Teším sa na to aj preto, že tento rok to nie je ďaleko od Slovinska. Je veľmi príjemné, že môžem dokončiť Giro na mieste, ktoré dobre poznám a je blízko môjho domova. Bude tam veľa slovinských priaznivcov, ktorí ma budú povzbudzovať," uviedol olympijský víťaz z časovky, podľa ktorého bude dôležitý hneď úvod: "Cítim, že som pripravený. Som zvedavý, ako na tom budem, keďže som ešte neodjazdil veľa časoviek. Môžem tam okamžite získať alebo stratiť sekundy na konkurenciu."        

Medzi ďalších favoritov na zisk slávneho "maglia rosa" patria cyklisti z Ineos Grenadiers, ktorí majú kolektívne najsilnejším tím. Víťaz Tour de France Geraint Thomas a aj držiteľ ružového dresu z roku 2020 Tao Hart budú lídrami britskej stajne. Talian Filippo Ganna chce zaútočiť v prvých dvoch etapách proti chronometru. Vysoké ambície má aj Portugalčan Joao Almeida z tímu SAE Team Emirates, ktorého cieľom je dosiahnuť pódium. O miesta v prvej desiatke chcú zabojovať aj Damiano Caruso, Santiago Buitrago a Jack Haig z Bahrajn-Victorious, či Hugh Carthy a Rigoberto Uran z EF Education. Prekvapiť môže aj Thibaut Pinot z Groupama-FDJ. Obhajca vlaňajšieho prvenstva Jai Hindley (Bora-Hansgrohe) tentkrát neštartuje.       

Už počas úvodného týždňa čakajú na cyklistov náročné kopce Colle Mollela alebo Campo Imperatore. Druhému dominuje etapa s finále na Crans Montane, ale o držiteľovi ružového dresu by sa malo rozhodovať až v poslednom týždni, keď sú na programe štyri mimoriadne náročné horské skúšky. Predposledná je časovka do vrchu na Monte Lussari. Záverečná etapa bude v Ríme, kde zabojujú o cenné víťazstvo šprintéri.