S 25-sekundovým mankom finišoval Slovinec Primož Roglič (Jumbo-Visma). Na špicu celkovej klasifikácie sa dostal Thomas, ktorý vyzliekol z ružového dresu Francúza Bruna Armiraila. Na čele má 18-sekundový náskok pred Almeidom, Roglič stráca 29 sekúnd. Ak sa udrží na čele, stane sa vo veku 37 rokov najstarším víťazom Gira.

Po dni voľna čakala na pelotón prvá alpská etapa s 5200 nastúpanými metrami, ktorá mala byť jedna z kľúčových v boji o celkový triumf a bolo zrejmé, že v nej príde k posunom v Top 10. Od úvodu sa veľmi tvrdo útočilo a balík sa rozdelil. Pelotón držal 21-člennú skupinu "utečencov" na tri a pol minúte. V úniku bola dvojica z Astany Pronskij a Scaroni. Približne 75 km pred cieľom narástlo manko medzi veľkým únikom a hlavným poľom na štyri minúty.

V polovici stúpania na kopec Serrada (dĺžka 17,7 km; sklon 5,5 %) sa veľkému balíku podarilo dostihnúť dvojicu na čele. Virtuálnu klasifikáciu viedol Aurélien Paret-Peintre, pričom skupinu najviac ťahal jeho brat a kolega Valentin. Vpredu boli tiež Pronskij, Scaroni, Haig, Konrad, Lastra, Healy, Swift, Gee, Verona, Zana a Ulissi. Pri stúpaní na Monte Bondon (dĺžka 21,4 km; sklon 6,7 %) sa únik začal rozbíjať a balík strácal už iba tri minúty, 8 km pred cieľom ho pohltil. Na čele boli Thomas, Roglič, Almeida, Kuss, Zana a Dunbar.

Šesť kilometrov pred vrcholom sa pokúsil o únik Almeida a keď sa k nemu po chvíli pridal Thomas, dokázali obaja ujsť súperom. Almeida mal v závere rýchlejšie nohy a pripísal si prvý triumf na podujatí Grand Tour, tretí Roglič preťal cieľovú čiaru na zadnom kolese s Dunbarom.

"Som nesmierne šťastný, môj sen sa stal skutočnosťou. Cítim sa skvele, konečne sa mi podarilo vyhrať etapu na Gire. Predtým som tu bol štyrikrát druhý, čo bolo trochu frustrujúce. Môj tím dnes odviedol skvelú prácu. Ja som sa od rána cítil dobre, v závere som skúsil zariskovať a vyšlo mi to," citovala AFP Almeidu.

16. etapa

výsledky 16. etapy (Sabbio Chiese - Monte Bondone, 203 km):

1. Joao Almeida (Port./Team Emirates) 5:53:27 h, 2. Geraint Thomas (V. Brit./Ineos Grenadiers) rovnaký čas, 3. Primož Roglič (Slov./Jumbo-Visma), 4. Edward Dunbar (Ír./Team Jayco AlUla) obaja +25, 5. Sepp Kuss (USA/Jumbo-Visma) +1:03 min, 6. Ilan Van Wilder (Bel./Soudal Quick-Step), 7. Damiano Caruso (Tal./Bahrain Victorious), 8. Einer Augusto Rubio Reyes (Kol./Movistar Team), 9. Laurens De Plus (Bel./Ineos Grenadiers), 10. Thymen Arensman (Hol./Ineos Grenadiers) všetci +1:16

celkové poradie:

1. Thomas 67:32:35 h, 2. Almeida +18, 3. Roglič +29, 4. Caruso +2:50 min, 5. Dunbar +3:03, 6. Lennard Kämna (Nem./Bora-hansgrohe) +3:20, 7. Bruno Armirail (Fr./Groupama-FDJ) +3:22, 8. Andreas Leknessund (Nór./Team DSM) +3:30, 9. Arensman +4:09, 10. Laurens De Plus (Bel./Ineos Grenadiers) +4:32