Pre žilinského rodáka ide o historicky prvú účasť na tomto podujatí, čím vlastne splnil organizátorom niekoľkoročný sen. „Som veľmi rád, že to tento rok vyšlo. Ako sa hovorí, na všetko dobré treba počkať. Doteraz mi štart na tomto podujatí nedovolili okolnosti a najmä náročný program, no tentoraz to zapadlo do môjho kalendára ideálne,“ skonštatoval pred kamerami RTVS Peter Sagan, ktorému etapové dobrodružstvo pod Tatrami pripomína preteky Okolo Poľska. „Pokojne by som ich s nimi porovnal, pretože naše podujatie sa im začína vyrovnávať.“

Preteky Okolo Slovenska sa každoročne posúvajú kvalitatívne vpred a tento trende registruje aj žilinský rodák. „Keď som bol mladší, hovoril som si, že neviem, kam to speje. Teraz som tu a môžem povedať, že ide o obdivuhodné preteky. Teším sa najmä na krásnu prírodu. Popradské pleso, Štrbské pleso či Hrebienok, to všetko mám pochodené a mám na to krásne spomienky. Párkrát som tam bol aj na bicykli, no naposledy asi pred šestnástimi rokmi, takže som rád, že si to budem môcť opäť zopakovať,“ narážal Sagan na profil zajtrajšej 2. etapy, ktorá vedie zo Spišského Podhradia do Dolného Kubína.

Čo sa týka finančných odmien, tie sú pre Sagana, ktorý v posledných rokoch zarábal 6 miliónov eur za sezónu, akurát tak na kávu. Víťaz každej etapy si totiž pripíše na svoje konto 2 200 eur, za celkový triumf 5 000 eur, pričom celkovo vyplatia organizátori na finančných odmenách pretekárom 51 140 eur. Len na porovnanie na spomínaných pretekov Okolo Poľska, ktoré boli na programe od 9. do 19. august, si jazdci celkovo rozdelili 301 500 eur, celkový víťaz odišiel domov s 30-tisíckami vo vrecku a za triumf v etape získali jednotlivci po šesť tisíc eur.